X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

UOKiK wziął pod lupę Nord Stream 2. Najwyższa kara w historii urzędu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 11:54
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że ukarał firmę Engie Energy, powiązaną z budową gazociągu Nord Stream 2, grzywną w wysokości 172 milionów złotych za nieudzielenie informacji. To najwyższa kara kiedykolwiek nałożona przez urząd na pojedynczą firmę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shtuterstock.com
  • Engie Energy została ukarana rekordową karą w historii UOKiK
  • Urząd sprawdza, czy firmy budujące Nord Stream nie naruszają przepisów antymonopolowych
  • Firma nie przesłała UOKiK-owi informacji, których się domagał, i nie współpracowała z urzędem
  • Prezes UOKiK: można to uznać za brak szacunku do polskiego państwa

W zeszłym roku Urząd wznowił prowadzenie postępowania antymonopolowego przeciwko pięciu spółkom, odpowiedzialnym za budowę niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Jedną z nich jest właśnie francuska firma Engie Energy. Prezes UOKiK-u Marek Niechciał wyjaśniał, że spółka nie chciała przekazać urzędowi stosownych dokumentów i nie wykazywała woli współpracy z urzędem.

172 milionów złotych to rekordowa kara w historii urzędu. Marek Niechciał wyjaśniał, że właśnie ten brak współpracy ze strony francuskiej firmy przyczynił się do tego, że grzywna jest tak wysoka.

Urząd zdeterminowany do wyegzekwowania kary

Jak mówił Marek Niechciał, standardowo firmy odwołują się od kary, gdy ona będzie już uprawomocniona.

- Będziemy starali się zrobić wszystko, by tę karę wyegzekwować - zapowiedział. Podkreślił przy tym, że "kara jest precedensowa, więc sposób jej egzekucji będzie też precedensowy".

Prezes urzędu dodał, że zgodnie z prawem urząd za brak współpracy mógł nałożyć karę do 50 mln euro. Jednak ze względu na to, że UOKiK nałożył po raz pierwszy tak wysoką karę, obniżył ją do 40 mln euro.

UOKiK sprawdza budowę Nord Stream 2

ns2 paparch.jpg
Stolik z Nord Streamem 2 się wywróci? Ekspert OSW: Dania robiła co mogła, ale piłka wciąż jest w grze

Urząd przypomniał, że sprawa budowy Nord Stream 2 była analizowana przez UOKiK jeszcze w sierpniu 2016 roku. Wówczas prezes Urzędu uznał, że planowana koncentracja między Gazpromem oraz pięcioma spółkami międzynarodowymi mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Uczestnicy konsorcjum wycofywali wniosek. W praktyce oznaczało to zakaz połączenia. Od kwietnia zeszłego roku Urząd ponownie analizuje sprawę, prowadząc, jak to ujęto, "precedensowe postępowanie antymonopolowe".

>> Czytaj więcej: Wojciech Jakóbik: Amerykanie raczej nie nałożą sankcji na Nord Stream 2 <<

Są już pierwsze efekty tego postępowania. Zdaniem urzędu, działania "konsorcjantów" mogą być próbą obejścia przepisów poprzez utworzenie spółki finansującej budowę gazociągu bez zgody odpowiedniego organu.

- Prezes UOKiK podstawił zarzuty sześciu spółkom, które podejrzane są o sfinansowanie transakcji, mimo braku zgody polskiego urzędu antymonopolowego. Są to przedsiębiorcy należący do międzynarodowych grup: Gazprom, Engie, a także czterech pochodzących z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall - czytamy w komunikacie UOKiK.

PolskieRadio24.pl, PAP, UOKiK, md

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 UOKiK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes UOKiK: stawiamy zarzuty m.in. Gazpromowi za finansowanie gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:10
Postępowanie wyjaśniające pokazało, że mimo sprzeciwu polskiego urzędu antymonopolowego, Gazprom i spółki finansujące budowę Nord Stream 2 zdecydowały się na ten projekt - podał prezes UOKiK Marek Niechciał. Dodał, że UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom.  Zdaniem urzędu możemy mieć do czynienia ze złamaniem prawa antymonopolowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK stawia zarzuty Gazpromowi. Precedensowe postępowanie antymonopolowe

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:46
Postępowanie wyjaśniające pokazało, że mimo sprzeciwu polskiego urzędu antymonopolowego, Gazprom i spółki finansujące budowę Nord Stream 2 zdecydowały się na ten projekt - podał prezes UOKiK Marek Niechciał. Według Urzędu może to oznaczać złamanie przepisów antymonopolowych.
rozwiń zwiń