X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 14:06
- Przedstawiciele organizatora "Marszu Tysiąca Tóg" reprezentują środowiska polityczne związane z opozycją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
Audio
  • K. Kawęcki, S. Jastrzębowski i T. Truskawa o marszu sędziów ("Temat Dnia")
  • Red Maciej Kożuszek ''Gazeta Polska Codziennie'' o zestrzeleniu Boeinga 737 ("Gorący Temat")
Małgorzata Gersdorf na proteście sędziów
Małgorzata Gersdorf na proteście sędziówFoto: PAP/Tomasz Gzell

‘’Marsz Tysiąca Tóg’’ idzie ulicami Warszawy. Zaproszeni zostali sędziowie nie tylko z Polski, ale i z Europy. Prawnicy idą pod hasłem "Prawo do niezawisłości. Prawo do Europy". Wcześniej - w holu Sądu Najwyższego – odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli sędziów. Jednym z głównych organizatorów "Marszu Tysiąca Tóg" jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

"Protest polityczny"

- Marsz wpisuje się w dotychczasowe działania opozycji bo trzeba przypomnieć o wizycie marszałka senatu Tomasza Grodzkiego w Brukseli i jego zaproszeniu Komisji Weneckiej do Polski – mówił Krzysztof Kawęcki. Jego zdaniem taka forma protestu jak ta w Warszawie jest wątpliwa, a użycie tóg do tego jest deprecjonowaniem etosu tego zawodu. - Marsz jest protestem politycznym, organizacje które za tym stoją reprezentują różne polityczne środowiska – dodał.

tysiac_tog_1200.jpg
Marsz Tysiąca Tóg ruszył spod Sądu Najwyższego

Sławomir Jastrzębowski zauważył, że w kraju demokratycznym, jeśli część środowiska prawniczego chce coś pokazać i zademonstrować i ma taka potrzebę, to demokracja jej na to pozwala. - Dla nas obywateli najważniejsze jest to w jakim celu protestują sędziowie. Bo jeśli przeciwko nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, którą nazwano ‘’kagańcową’’ po to by ją obrzydzić, to z tego nic nie wynika. Z noweli ustawy wynika bowiem tylko tyle, że sędziowie mają zająć się rozstrzyganiem spraw, a nie sobą – mówił Sławomir Jastrzębowski.

"Togi tylko na sali sądowej"

Zaznaczył, że sędziowie muszą być apolityczni a mogą o to zadbać apolitycznymi wyrokami. – Wykorzystanie tóg na marszu jest niewłaściwe, bo środowisko powinno zachować powagę – dodał.

- Togi powinny być używane na sali sądowej, a nie na ulicy. Jest więc pewność, że symbole kojarzone z sądownictwem będą wykorzystywane w trakcie tych politycznych manifestacji – mówił  Tomasz Truskawa. Podkreślił, że istotne jest to, żeby wiedzieć, że gdyby chodziło rzeczywiście o to iż sędziowie narzekają na zaostrzenie rygorów pracy, to on jako ‘’stary związkowiec’’ sam by się temu sprzeciwił, ale jak mówił, nie w tym problem.

- Protesty to element stałej części gry czyli sprzeciwu części środowisk prawniczych wobec legalnie wybranego rządu – mówił Tomasz Truskawa.

Na antenie PR24 bieżące tematy komentował też red Maciej Kożuszek z ''Gazety Polskiej Codziennie''.

*****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: dr Krzysztof Kawęcki (politolog), Sławomir Jastrzębowski (ekspert od wizerunku), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 11.01.20 
Godzina emisji: 11.36

Polskie Radio 24/jj

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:20
- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W polskich miastach protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 21:14
W największych miastach w Polsce odbyły się wieczorem protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty" demonstranci protestowali przed Sejmem i gmachami sądów.
rozwiń zwiń