Dziwne, tajemnicze, wzruszające. To, co spotkasz na europejskich cmentarzach
Cmentarze – zwłaszcza te dawne i zabytkowe – są przestrzenią, w której pamięć o zmarłych wyraża się poprzez szczególną architekturę i rzeźbę. Nekropolie Europy bywają czasami galeriami dzieł sztuki, w których spotkać można wyjątkowe pomniki nagrobne. Oto kilka z nich.
2024-11-01, 05:55
Cimitero Monumentale, Mediolan
Gość jednej z radiowych audycji – Dariusz Pałecki, fotograf, twórca wirtualnego cmentarza – zapytany, którą nekropolię odwiedza najchętniej, odparł, że jest to Cimitero Monumentale w Mediolanie. Zacznijmy zatem od wybranych obrazów z tego cmentarza – od pomników, które wędrowiec po mediolańskim mieście zmarłych mógłby na swojej drodze spotkać.




Porte Sante, Florencja
Florencja, wyjątkowe włoskie miasto, klejnot Italii, kolebka renesansu, kryje w sobie mnóstwo skarbów sztuki. Jednym z nich, choć z pewnością mniej znanym niż olśniewająca katedra czy Ponte Vecchio, jest położony na wzgórzu przy wspaniałym (jednym z najstarszych kościele San Miniato al Monte cmentarz Porte Sante.



Père Lachaise, Paryż
Jeden z najsławniejszych cmentarzy Europy – paryski Père Lachaise – to miejsce wiecznego spoczynku takich sławnych twórców i artystów jak Molier, Maria Callas, Édith Piaf, Marcel Proust, Guillaume Apollinaire, Jim Morrison czy, rzecz jasna, Fryderyk Chopin.




Stare Powązki, Warszawa
W tym krótkim zestawieniu przykładów na rzeźbę cmentarną nie mogło zabraknąć chyba najsłynniejszego polskiego cmentarza, jednej z polskich nekropolii - panteonów narodowych, miejsca wiecznego spoczynku niezliczonych ludzi kultury.
REKLAMA
"Któż patrząc na wyniosłe gmachy Warszawy, na liczne kościoły starego grodu, a wewnątrz murów na tyle życia i gwaru, pomyśli: że niedaleko za nim (...) jest drugie miasto, które mieszkańców tej mazowieckiej siedziby już od wieków przyjmuje i mieści (...). To miasto przeszłości Warszawy", pisał Kazimierz Władysław Wójcicki w swoim dziele "Cmentarz Powązkowski pod Warszawą" z 1858 roku.





REKLAMA