Edukacja finansowa - dla kogo i po co?

Wiedza finansowa potrzebna jest niemal każdemu i prawie w każdym wieku. Dzięki posiadanym kompetencjom finansowym możemy podejmować racjonalne decyzje finansowe unikając kłopotów wynikających z niewiedzy. Z edukacją finansową spotykamy się już w domu rodzinnym i w szkole, ale ważną rolę w jej propagowaniu pełnią także liczne organizacje pozarządowe, w tym Fundacja GPW.

2023-06-12, 18:00

Edukacja finansowa - dla kogo i po co?
Edukacja finansowa – dla kogo i po co?. Foto: materiały prasowe Fundacji GPW

Jak wynika z tegorocznej odsłony badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW, aż 38 procent ankietowanych określiło swoją wiedzę finansową jako bardzo i raczej małą. To najlepiej pokazuje skalę wyzwań przed jaką stoi Polska w tym zakresie, a jak mówi Alina Bączar, wiceprezes Fundacji GPW, wiedza ekonomiczna jest niezwykle istotna dla naszego codziennego funkcjonowania.

- Dzięki wiedzy ekonomicznej jesteśmy w stanie wzmocnić swoją odporność finansową; wiemy, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami finansowymi oraz gdzie szukać pomocy.

Strategia i nowy przedmiot

Wzmocnienie kompetencji finansowych Polaków zakłada Strategia Edukacji Finansowej dla Polski, nad którą prace zakończyły się w kwietniu tego roku. Opracowanie powstało przy udziale specjalistów z OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz grupy roboczej ds. strategii edukacji finansowej, składającej się z ekspertów 9 instytucji reprezentowanych w Radzie Edukacji Finansowej. Jak wyjaśnia Alina Bączar, to dokument o długofalowym i strategicznym znaczeniu, który wskazuje kierunki, priorytety i plan działań na najbliższe lata w zakresie edukacji finansowej.

Nowym elementem działań w zakresie edukacji finansowej jest również przedmiot, który od września pojawi się w szkołach ponadpodstawowych, czyli „Biznes i Zarządzanie”.

- Będzie on obejmował m.in. tematy związane z zarządzaniem finansami osobistymi, rynkiem kapitałowym, świadomym korzystaniem z rynku finansowego, czy długoterminowym budowaniem swoich oszczędności na przyszłość. Program zakłada też m.in. dużo praktycznej pracy zespołowej, analizowanie konkretnych case’ów biznesowych, a także spotkania z przedsiębiorcami – tłumaczy Alina Bączar.

REKLAMA


Działania Fundacji GPW

W działania edukacyjne związane z rynkiem kapitałowym od wielu lat zaangażowana jest Fundacja GPW.
- Po pierwsze realizujemy wizyty szkolne w siedzibie giełdy, w czasie których mówimy m.in. o tym czym jest rynek kapitałowy, jakie są mechanizmy działania Giełdy Papierów Wartościowych oraz na czym polega inwestowanie, itd. Ale też co roku prowadzimy projekt o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, w ramach którego uczymy w praktyczny sposób inwestowania na GPW.

Z kolei dla osób dorosłych, które chciałyby zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania rynku finansowego, Fundacja GPW prowadzi Szkołę Giełdową.

- Na ten projekt składa się kilka kursów, w zależności od stopnia zaawansowania uczestników. To chociażby „Podstawy inwestowania na giełdzie”, czyli 14-sto godzinny kurs, obejmujący takie tematy jak: rynek kapitałowy i papiery wartościowe, funkcjonowanie giełdy, wybór i ocena spółki, czy finanse behawioralne i podstawy analizy technicznej - dodaje wiceprezes Bączar.

REKLAMA


Artykuł powstał we współpracy z Fundacją GPW.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej