ETF-y na GPW

ETF jest uniwersalnym instrumentem finansowym, który może być wykorzystywany zarówno przez indywidualnych jak i instytucjonalnych inwestorów. Daje on szansę na łatwą ekspozycję na cały rynek, umożliwiając udział w zmianach cen wybranego indeksu w sposób pasywny i przy zachowaniu najniższych kosztów. Na czym dokładnie polega ten instrument, jaka jest jego specyfika oraz dlaczego tak wielu inwestorów posiada ETF-y w swoich portfelach?

2023-05-22, 16:40

ETF-y na GPW
ETF-y na GPW. . Foto: materiały prasowe GPW

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to – tłumacząc na polski – fundusz indeksowy notowany na giełdzie. Jak mówi Bogdan Kornacki, ekspert GPW, jego celem jest odwzorowanie indeksów, dostępnych na giełdzie w Polsce i na świecie, np. WIG20, mWIG40,  DAX w Niemczech czy S&P500 w USA.

- ETF można rozumieć jako jedną dużą akcję, która składa się z wielu mniejszych akcji poszczególnych spółek notowanych w ramach danego indeksu. ETF zabezpiecza inwestora przed niewiedzą, w które spółki zainwestować, które biznesy są w trendzie wzrostowym, a które spadkowym – wyjaśnia Mateusz Mucha Zarządzający Aktywami BETA ETF.

Pierwsze kroki

By móc inwestować w ETF-y należy posiadać rachunek maklerski. Gdy już go założymy w biurze czy domu maklerskim, będziemy mogli składać na bieżąco zlecenia kupna i sprzedaży. Jednocześnie, jak mówi Mateusz Mucha, należy także posiadać plan inwestycyjny. Tu z pomocą przychodzą np. dane historyczne, które pokazują jak dany indeks zachowywał się w przeszłości: ile tracił, ile dawał zarobić, w jakiej perspektywie.

- Przede wszystkim musimy zbudować portfel, który jest dopasowany do nas – radzi ekspert.

REKLAMA

Dywersyfikacja ryzyka

Podstawową zaletą ETF-ów jest to, że jednym zleceniem, możemy stać się pośrednio współwłaścicielami wielu spółek. Ta dywersyfikacja portfela rozkłada ryzyko ewentualnej straty, bowiem w danym indeksie znajdują się zarówno firmy, w które w danym okresie mogą zyskiwać, jak i tracić.

I choć ETF raczej w krótkim okresie spektakularnych zysków nie przyniesie, to w dłużej perspektywie – jak pokazują doświadczenia historyczne – dają one lepszą stopę zwrotu niż fundusze inwestycyjne zarządzane aktywnie.

ETF jako inwestycja długoterminowa

- Warto zwrócić uwagę na to, że ETF-y można kupować na kontach IKE i IKZE. Tu dodatkowo mamy zysk w postaci zwolnienia z tzw. podatku Belki oraz możliwości odliczenia od podatku dochodowego kwot, wpłaconych na te konta. To wszystko, przy długoterminowym oszczędzaniu, daje bardzo wysokie kwoty zwrotu - dodaje Bogdan Kornacki. ekspert GPW.

REKLAMA


Artykuł powstał we współpracy z Fundacją GPW.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej