Cyberbezpieczeństwo: niebezpieczne przenoszeniem danych na nośnikach USB
Kingston Technologies wskazuje na zagrożenia cyberbezpieczeństwa związane z przenoszeniem danych na nośnikach USB. W firmach i administracji brakuje odpowiedniej polityki użytkowania tego typu pamięci, nie stosuje się także szyfrowanych urządzeń.
2015-11-25, 08:24
Firma Kingston Technologies zorganizowała konferencję, poświęconą dobrym praktykom korzystania z pamięci USB w firmach i administracji publicznej, na której zaproszeni eksperci bezpieczeństwa danych komentowali wyniki raportu na temat praktyk korzystania z nośników USB w Polsce. W badaniu przeprowadzonym przez Ponemon Institute na zlecenie Kingston Technolgies wzięły udział 373 osoby z działów IT polskich firm, posiadające średnio 9-letnie doświadczenie w branży.
W polskich firmach używanych jest średnio 35 854 nośników USB
W polskich firmach używanych jest średnio 35 854 nośników USB, z czego zaledwie 39 proc. uznawanych jest za bezpieczne. Z kolei jedynie 32 proc. respondentów przyznało, że w ich firmach przestrzega się polityki bezpieczeństwa dotyczącej użytkowania nośników USB. Często nośniki te zawierają wrażliwe z biznesowego punktu widzenia informacje, których utrata jest problematyczna dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Rocznie rodzime firmy gubią średnio 66 492 dokumenty przechowywane na USB. Wynika to z zaniedbań, kradzieży, szkodliwego działania zewnętrznego czy oszustw.
- Człowiek podatny jest na zabiegi socjotechniczne, często sam także dopuszcza do zaniedbań, stając się łatwym celem dla złodziei czy wręcz samemu gubiąc nośniki - zuważyła podczas spotkania prasowego Joanna Pacześniak - starszy konsultant IBBC Group, firmy zajmującej się zarządzaniem ryzykiem i bezpieczeństwem biznesu.
Pracownicy często wynoszą dokumenty służbowe
- Pracownicy często wynoszą dokumenty służbowe na prywatnych pamięciach lub wnoszą do firmowej sieci własne dokumenty, takie jak zdjęcia, nie sprawdzając uprzednio czy ich nośniki nie są zainfekowane. Tym samym narażają całą sieć firmową na potencjalnie katastrofalne w skutkach zarażenie sieci wirusem lub innym niepożądanym oprogramowaniem - dodała Pacześniak.
PAP, awi
REKLAMA