GUS o koniunkturze gospodarczej: w budownictwie, usługach, handlu. Lepsza niż przed rokiem
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) ukształtował się w kwietniu w Polsce na poziomie wyższym od notowanego przed rokiem i przed miesiącem - podał GUS w komunikacie.
2017-04-21, 14:48
GUS podał, że składowe dotyczące przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu detalicznego oraz usług wzrosły nieco w stosunku do marca, w przypadku budownictwa i usług – w niewielkim stopniu.
Również w porównaniu do kwietnia ub.r. wartości wszystkich składowych są wyższe.
Wskaźnik ocen diagnostycznych i prognostycznych jest wyższy od zgłaszanego przed miesiącem i przed rokiem, podaje GUS
GUS: w kwietniu w usługach lepiej w dwóch sekcjach
Przedsiębiorstwa wskazują, że w kwietniu poprawa koniunktury nastąpiła w segmentach transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia. Pogorszenie nastąpiło w sekcji informacja i komunikacja, a w sekcji finanse i ubezpieczenia nastąpiła stabilizacja.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 12,0, podczas gdy przed miesiącem plus 10,9.
Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są pozytywnie po raz pierwszy od października ubiegłego roku, również opinie odnoszące się do aktualnej sytuacji finansowej są korzystne. Odpowiednie prognozy są nieco mniej optymistyczne od formułowanych w marcu. Odnotowywany jest, wolniejszy niż przed miesiącem, wzrost opóźnień płatnościza wykonane usługi. Kierujący jednostkami planują wzrost zatrudnienia. Ceny usług w najbliższych miesiącach mogą rosnąć.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 15,3, a przed miesiącem plus 10,8.
Zarówno diagnozy, jak i przewidywania dotyczące popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Zgłaszany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, szybszy od notowanego w marcu. Zapowiadana skala wzrostu zatrudnienia może być większa od planowanej w marcu. Przewidywany jest dalszy wzrost cen.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 15,2, a przed miesiącem plus 18,5.
Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa oceniane są od lutego br. coraz mniej korzystnie. Mimo że prognozy popytu są mniej optymistyczne od formułowanych w marcu, przewidywania dotyczące sprzedaży są korzystne i zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, a sytuacji finansowej – bardziej pozytywne. Odnotowywany jest niewielki, wolniejszy niż w marcu wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek nadal zapowiadają wzrost zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się niewielkiego spadku cen usług.
W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 31,4.
Diagnozy oraz prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. Opóźnienia płatności za wykonane usługi zmniejszają się. Zapowiadane redukcje zatrudnienia mogą być większe od zgłaszanych w marcu. Podobnie jak przed miesiącem prognozowany jest niewielki wzrost cen usług.
GUS: Poprawa koniunktury w handlu detalicznym i hurtowym
Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego oraz handlu detalicznego są korzystne, lepsze od formułowanych w marcu 2017 r. - podał GUS w komunikacie.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 12,3 (plus 9,2 w marcu).
"Diagnozy sprzedaży są korzystne, lepsze niż w ostatnich dwóch miesiącach. Oceny sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne, po raz pierwszy od stycznia br. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od marca 2000 r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny" - napisano.
"W związku z bardziej korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może zostać zwiększony. Możliwy jest wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego w marcu. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - dodano.
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 9,7 (plus 6,2 w marcu).
"Diagnozy sprzedaży są pozytywne, najlepsze od stycznia 2011 r., a prognozy – od maja ub. r. Oceny sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne, po raz pierwszy od sierpnia 2015 r. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, najlepsze od kwietnia ub. r. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny" - napisano.
"W związku z bardziej korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może zostać zwiększony. Zapowiadany jest wzrost zatrudnienia, nieco większy od planowanego miesiąc wcześniej. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów mogą rosnąć" - dodano.
GUS: Oceny sytuacji w budownictwie lepsze niż przed miesiącem
Oceny sytuacji w budownictwie w kwietniu są lepsze niż przed miesiącem - wynika z badania GUS.
"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2,7 (przed miesiącem minus 1,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,6 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,5 proc. i 18,9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badania.
Z badania wynika, że oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w marcu. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat.
"Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Kwiecień jest drugim z rzędu miesiącem, w którym prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do oczekiwanego w marcu" - napisano.
Spośród badanych podmiotów 30,4 proc. (przed rokiem 25 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - dodano.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA