Pranie brudnych pieniędzy będzie trudniejsze?

Liczba przestępstw polegających na praniu pieniędzy rośnie nieprzerwanie od kilku lat. Jednak wkrótce ma się to zmienić.

2017-11-24, 21:28

Pranie brudnych pieniędzy będzie trudniejsze?
Unijna dyrektywa AML może ukrócić proceder prania pieniędzy- ale w całości go nie zlikwiduje.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Jak mają działać nowe dyrektywy, które mają ułatwić walkę z praniem brudnych pieniędzy, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Trwają bowiem prace nad ustawą, która implementuje do naszego prawa unijną dyrektywę.

Czym jest pranie pieniędzy?

Jak wyjaśnia w Polskim Radiu 24  dr Piotr Bodył Szymala, ekonomista i radca prawny, mamy do czynienia z sytuacją, gdy przestępcy starają się zalegalizować środki uzyskiwane z działalności nielegalnej i przestępczej.

− Z jakiegoś powodu uznają, że wprowadzenie tych pieniędzy do legalnego obrotu im się opłaca. I ten proces powrotu brudnego pieniądza do strefy legalnego pieniądza, nazywamy praniem pieniędzy, wyjaśniał gość PR24.

Wyliczenie skali zjawiska prania pieniędzy nie jest możliwe

Jak dodaje, trudno powiedzieć, o jakiej skali zjawiska mówimy w Polsce.

REKLAMA

− Mówimy na pewno o istotnej części polskiego Produktu Krajowego Brutto, ale o tym jak trudno to wyliczyć, świadczy przykład naukowców z Grazu, którzy próbowali wyliczyć, ile kosztuje pranie pieniędzy na Bałkanach. I stwierdzili, że to nic nie kosztuje, tak jest wszechogarniające. Z kolei, inni twierdzą, że tylko idioci piorą pieniądze w Skandynawii, gdzie transparentność utrudnia ten proceder. Ale na pewno mówimy o ogromnych pieniądzach, tyle, że ja się nie pokuszę na to wyliczenie, gdyż gdybyśmy to wiedzieli, to wiedzielibyśmy z czym walczymy. A my tego nie wiemy, mówi gość Polskiego Radia.

Unijna dyrektywa AML może ukrócić proceder prania pieniędzy- ale w całości go nie zlikwiduje.

Jak wyjaśnia ekspert, gdy my implementujemy czwartą dyrektywę ALM, to wprowadzana jest już piąta.

Coraz większy nacisk na informacje o partnerach handlowych, obowiązki instytucji obowiązanych

− Ta dyrektywa, idąc tropem trzeciej dyrektywy, stawia nacisk na zbieranie informacji o naszych partnerach handlowych. Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych kontrahentów. Tworzy 25 instytucji obowiązanych, czyli tych, które mają pomagać państwu w wykrywaniu tych, którzy piorą pieniądze. To są nie tylko banki czy ubezpieczyciele, ale i przedsiębiorcy, którzy rozliczyli transakcje powyżej 10 tys. euro i stają się instytucją obowiązanąa i to na okres 5 lat, mówi ekspert.

Jak dodaje, na tych instytucjach obowiązanych ciąży multum obowiązków.

REKLAMA

Ma powstać centralny rejestr zawierający informacje o beneficjentach rzeczywistych. Tyle, że do niego mają być wpisywane tylko spółki.

Dominik Olędzki, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej