Dlaczego wybory samorządowe są ważne dla lokalnego biznesu?
O znaczeniu wyborów samorządowych dla lokalnego biznesu, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: dr. Cezary Mech, b. minister finansów, Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
2018-10-22, 14:37
Posłuchaj
Dr. Cezary Mech, b. minister finansów podkreśla, że jako były przewodniczący Związku Banków Polskich docenia znaczenie samorządu w gospodarce oraz w kształtowaniu jakości życia jego mieszkańców.
− Wszyscy mieszkamy w jakiejś miejscowości, korzystamy z komunikacji, płacimy podatki, nasze dzieci chodzą do przedszkola, do szkoły, chorujemy, stąd potrzebna do tego infrastruktura oddaje funkcjonowanie samorządów, mówi gość Polskiego Radia 24.
50 proc. z PIT trafia do samorządów
− Ponadto, jeśli 50 proc. z PIT trafia do samorządów, to od ich zarządzania zależy bardzo dużo, dodaje Cezary Mech.
Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich zauważa, że w wymiarze społecznym i obywatelskim wybory samorządowe mają olbrzymie znaczenie, ale znaczenie podatków lokalnych jest w ich budżetach mniejsze.
REKLAMA
Struktura i budowa podatków, z których wpływy trafiają z budżetu centralnego do społeczności lokalnych, tworzone są centralnie.
Samorządy przygotowują warunki dla inwestorów
− Stąd rola samorządów sprowadza się do tworzenia infrastruktury, decydującej o atrakcyjności pewnych regionów, w tym przygotowywania terenów inwestycyjnych, a także wykorzystania środków unijnych, oraz inwestycji w kapitał ludzki, wyjaśnia Kozłowski.
Wielka rola samorządów w przyciąganiu kapitału, w tym ludzkiego oraz inwestycji
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, nie zgadza się, że rola samorządów sprowadza się do funkcji pomocniczej.
− Rola samorządów jest dość zasadnicza i polityka regionalna ma bardzo duże znaczenie w kontekście budowy jakości potencjału społecznego, poprawy infrastruktury, mającej wpływ na atrakcyjność inwestycyjną regionów, co w połączeniu z jakością usług publicznych, decyduje o przyciągnięciu do regionu inwestycji, mówi ekonomista.
REKLAMA
I podsumowuje, że samorządy oczywiście nie stanowią same siły sprawczej, ale stanowią bardzo ważne uzupełnienie polityki gospodarczej na szczeblu centralnym.
Patrycjusz Wyżga, Program 3 Polskiego Radia, jk
REKLAMA