more_horiz
Gospodarka

Chcesz płacić tzw. "mały ZUS"? Masz czas do 8 stycznia na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:47
Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest możliwa tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

"To ogromna szansa radykalnej poprawy rentowności dla dziesiątków tysięcy osób, dla których zryczałtowany ZUS stanowił często barierę uniemożliwiającą rozwój ich firm, a w wielu przypadkach był obciążeniem nie do udźwignięcia" – mówi, cytowany w komunikacie, rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Dodano, że warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest zarejestrowanie się w ZUS z nowym kodem najpóźniej do 8 stycznia 2019 r., a także prowadzenie działalności w roku poprzednim, przez co najmniej 60 dni.

"Kto nie zrobi tego do 8 stycznia, będzie mógł płacić składki na ubezpieczenie społeczne w kwocie proporcjonalnej do dochodów, czyli tzw. mały ZUS, dopiero za rok. Mam jednak nadzieję, że dzięki szybkiej reakcji mediów, informacja o możliwości i terminie rejestracji dotrze na czas do wszystkich zainteresowanych" – mówi Adam Abramowicz.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Zobacz więcej na temat: ZUS firma zmiany w 2019 roku
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS przypomina firmom: od stycznia zmiany w aktach pracowniczych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 09:13
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że od stycznia, w związku z projektem e-Akta, zmienia się zakres danych, jakie przedsiębiorcy będa zobowiązani przekazywać do Zakładu. Ważną nowością jest też krótszy okres przechowywania akt pracowniczych dla nowo zatrudnionych osób, który ma teraz wynosić 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 stycznia mały ZUS dla przedsiębiorców. Zobacz, kto może skorzystać z preferencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:37
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS - osoby które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości.
rozwiń zwiń