Innowacje z rządowym wsparciem: miliardy dla firm, nowe rozwiązania prawne i podatkowe

2019-02-26, 20:45

Innowacje z rządowym wsparciem: miliardy dla firm, nowe rozwiązania prawne i podatkowe
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Rady ds. Innowacyjności pod nowym przewodnictwem – minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Podczas konferencji zostały podsumowane dotychczasowe działania rządu w zakresie innowacyjności. . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rząd stawia na polskie innowacje – nie tylko przeznacza miliardy dla firm tworzących nowatorskie rozwiązania, ale wprowadza zmiany w prawie, ułatwia działalność firm i osób tworzących nowe, nowoczesne technologie i produkty.

Posłuchaj

Jadwiga Emilewicz dodała, że zakończono prace legislacyjne nad ustawą o platformie przemysłu przyszłości./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Do końca kadencji rząd pod tym kontem chce zaplanować polską części unijnego budżetu, tworzy plan rozwoju sztucznej inteligencji oraz zmianę prawa własności przemysłowej.

Dziś rząd podsumował działalność Rady do spraw innowacyjności.

Na wsparcie innowacyjnych firm przeznaczono 18 mld zł, dzięki czemu wartość innowacyjnych przedsięwzięć wyniosła 35 mld zł

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił podczas konferencji, że innowacje są wspierane między innymi dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.

Jak wylicza minister Kwieciński, do firm trafiło do tej pory około 18 miliardów złotych. Jak podkreśla przedstawiciel rządu, wartość innowacyjnych przedsięwzięć sięga, jego zdaniem, 35 miliardów złotych.

 Według szefa resortu inwestycji, przekłada się to na około 16 tysięcy miejsc pracy, ponad 300 centrów badawczo-rozwojowych, czy ponad 2 tysiące wniosków patentowych.

W kolejnym budżecie UE więcej środków na nowoczesne technologie

Minister Kwieciński zapowiedział, że w kolejnym budżecie pochodzącym z Unii Europejskiej, wzrosną nakłady na nowoczesne technologie. Tak ma się stać zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym.

Jadwiga Emilewicz: wspieranie i rozwój innowacyjności to od początku priorytet rządu

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła przed posiedzeniem Rady do spraw Innowacyjności, której przewodniczy, że inwestycja w innowacje się opłaca. Podkreśliła, że wspieranie i rozwój innowacyjności to jeden z priorytetów rządu.

Szefowa resortu podsumowując co udało się w tej dziedzinie zrobić od powołania w 2016 roku Rady, wymieniła między innymi program Start in Poland, przyjazne innowacjom otoczenie prawne, zwiększenie liczby firm, które skorzystały z ulgi na badania i rozwój.

Podkreśliła, że nie chodzi tylko o duże firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Jadwiga Emilewicz dodała, że zakończono prace legislacyjne nad ustawą o platformie przemysłu przyszłości.

- To ustawa, która tworzy fundację. Organizacja ta będzie współpracować i już to robi, z instytucjami badawczymi, z uniwersytetami i politechnikami, gdzie od roku prowadzone są studia dla inżynierów przemysłu 4.0 - uzupełniła Jadwiga Emilewicz.

W najbliższym czasie planowane jest także między innymi zakończenie prac nad polityką innowacyjności - strategią produktywności, zaprojektowanie instrumentów nowej polityki spójności, wsparcie sieci Ośrodków Innowacji Cyfrowych.

Jarosław Gowin: programy na rzecz innowacyjności dają impuls gospodarce

O inicjatywach resortu nauki mówił wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Podkreślał znaczenie ustawy o innowacyjności czy doktoratów wdrożeniowych, które to działania, nie tylko sławią polską naukę, ale i dają impuls gospodarce.

Podsumowując dotychczasowe działania rządu w zakresie innowacyjności, wyraził nadzieję, że ogół działań prowadzonych przez resort nauki w tej dziedzinie "nie tylko wsławi imię polskiej nauki na świecie, ale przede wszystkim da impuls rozwojowy polskiej gospodarce".

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wystąpił na konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Rady ds. Innowacyjności.

Wicepremier podkreślił, że przez trzy lata działania Rady, tworzono projekty w tak ścisłej współpracy resortów, że czasem trudno wskazać autorów konkretnych projektów.

Resort szkolnictwa wyższego brał udział w tworzeniu dwóch ustaw o innowacyjności

Wymieniał jednak, że jego resort - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) - pilotował prace nad dwiema ustawami o innowacyjności. Jak ocenił, tworzą one "legislacyjne podstawy do rozwoju innowacyjnej gospodarki", a nie byłoby ich, gdyby nie wysiłek różnych resortów.

Pierwsza ustawa wprowadza duże ulgi podatkowe dla innowacyjnych firm

Pierwsza z ustaw o innowacyjności weszła w życie na początku 2017 r. Między innymi zniosła ona od 1 stycznia 2017 r. podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Przepisy te zakładają też możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Druga ustawa poszerza wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej

Druga ustawa o innowacyjności weszła z kolei w życie w 2018 r. Ustawa poszerza wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej poprzez m.in. zwiększenie ulg B+R czy zakresu działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty PAN.

Sprawdza się ustawa o doktoratach wdrożeniowych

Gowin przypomniał również ustawę z 2017 r., wprowadzającą doktoraty wdrożeniowe. Powołał się na analizy, z których wynikło, że innowacyjne przełomy są "dziełem naukowców zatrudnionych w firmie". Stąd wzięła się idea programu doktoratów wdrożeniowych.

Wicepremier wyjaśniał, że młodzi naukowcy pod kierunkiem profesorów trafiają do firm i mają sobie poradzić z problemem zdefiniowanym przez przedsiębiorców. Według szefa resortu nauki "na programie korzystają uczelnie, firmy i społeczeństwo".

Powstanie sieć badawcza Łukasiewicz

Minister wspomniał też dwóch projektach ustaw. Jeden dotyczy powołania sieci badawczej Łukasiewicz. W ramach niego - jak powiedział - ok. 40 instytutów badawczych ma być połączonych w sieć. Instytuty badawcze powinny być zdaniem wicepremiera "zapleczem polskiej nauki i gospodarki".

Ma powstać Wirtualny Instytut Badawczy

Drugi z projektów, nad którym trwają jeszcze w parlamencie prace, powołuje do życia Wirtualny Instytut Badawczy, który zajmować się będzie działaniami z zakresu biomedycyny (chodzi o projekt ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki).

Gowin dodał, że w budżecie znalazło się 0,5 mld zł, które rząd chce przeznaczyć na badania biomedyczne nad polskimi lekami.

Zapowiedział, że te środki wkrótce "wejdą w krwiobieg polskiej nauki, gospodarki, branży farmaceutycznej".

Rada ds. Innowacyjności działa od stycznia 2016. W jej skład wchodzą szefowie resortów: przedsiębiorczości, nauki, kultury, zdrowia, cyfryzacji, finansów, rozwoju, edukacji, rolnictwa, a także przedstawiciel KPRM. Przewodniczącą rady jest minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej