Połowa mikrofirm zadowolona ze swojej sytuacji. Czy to „aż”, czy „tylko” połowa?

Prawie połowa, czyli 47 proc. polskich mikrofirm, ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Czy to „aż połowa”, czy „tylko połowa” – stara się odpowiedzieć Polski Instytut Ekonomiczny, który zaprezentował wyniki badania "Mikrofirmy pod lupą".

2019-03-13, 16:01

Połowa mikrofirm zadowolona ze swojej sytuacji. Czy to „aż”, czy „tylko” połowa?
Polska ma znakomite start-upy ale brakuje środków na ich rozwój w kraju . Foto: pixabay

Posłuchaj

Blisko 80 procent procent działających w Polsce mikrofirm ocenia swoją sytuacje finansową jako dobrą, poprawną lub bardzo dobrą - wynika z przedstawionego dziś badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Andrzej Kubisiak z Instytutu podkreśla, że badanie wykazało też, iż mimo korzystnej sytuacji finansowej 1/3 tych firm nie podejmuje, ani nie planuj
+
Dodaj do playlisty

To, że to może być to „aż połowa”, świadczą negatywne opinie przedsiębiorców, uznających wysokie podatki, rosnące koszty pracy i konkurencję z firmami w szarej strefie za główne bariery w prowadzeniu działalności mikroprzedsiębiorcy.

Najwięcej niezadowolonych z sytuacji swojej firmy w budowlance, transporcie, handlu

"Grupę malkontentów", która najmocniej skarży się na bariery utrudniające ich działalność, stanowią głównie mikrofirmy związane z budownictwem, transportem, handlem i przetwórstwem przemysłowym o stażu 5-10 lat na rynku i obrotach przekraczających w 2017 r. 100 tys. zł - wyliczył PIE.

Wśród najbardziej zadowolonych przedstawiciele usług biznesowych

Do najbardziej zadowolonych mikroprzedsiębiorców należą natomiast przedstawiciele usług biznesowych, którzy funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat, a ich obroty w 2017 roku nie przekroczyły 100 tys. zł.

2,3 mln mikrofirm w Polsce

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod koniec 2017 roku w Polsce działało 2,3 mln mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób.

W 2017 r. na 1000 mieszkańców przypadało w Polsce średnio 58,6 mikrofirm. W porównaniu z 2013 r., wzrost wyniósł 14 proc., średnie tempo rocznego wzrostu liczby mikroprzedsiębiorstw w latach 2013-2017 wynosiło 3,3 proc.

REKLAMA

Małe firmy zapewniają połowę miejsc pracy w Polsce

− Mikro i małe podmioty zapewniają ponad połowę miejsc pracy w polskiej gospodarce – odpowiednio 40 proc. i 12 proc – mówi Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak dodaje, to właśnie dlatego większość działań legislacyjnych MPiT, a wcześniej MR, nakierowanych jest na poprawę otoczenia regulacyjnego takich właśnie firm. Warto tu wymienić m.in. 100 zmian dla firm, Konstytucję Biznesu, ustawę dot. sukcesji, Pakiet MŚP, Mały ZUS czy E-akta. W sumie w tej kadencji mamy na koncie zmiany, które przyniosły, głównie drobnym, przedsiębiorcom cały szereg ułatwień i 20 miliardów złotych oszczędności w perspektywie 10 lat. A to jeszcze nie koniec. Już niebawem rząd przyjmie projekt ustawy, który ma chronić mały biznes przed zatorami płatniczymi ze strony większych kontrahentów.

PIE, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej