X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pensje coraz szybciej idą w górę. GUS podał dane za lipiec

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 11:23
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w lipcu w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5182 złote i 43 grosze brutto. To wzrost o 7,4 procent rok do roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny, dotyczą sektora przedsiębiorstw, a więc firm zatrudniających powyżej 9 osób.

W czerwcu przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze wzrosło o 5,3 procent.

W górę też zatrudnienie

Z danych GUS wynika, że w lipcu w górę poszło też zatrudnienie w tym sektorze - o 2,7 procent. W sumie w dużych firmach w Polsce pracuje blisko 6,4 miliona osób. W czerwcu wzrost był odrobinę szybszy - wyniósł 2,8 procent rok do roku.

Rynek komentuje

 Największym zaskoczeniem jest znaczny wzrost wynagrodzeń w lipcu po słabym wyniku w czerwcu - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

- Największym zaskoczeniem odczytu jest znaczny wzrost wynagrodzeń, który po słabym wyniku w czerwcu, powrócił do poziomu przekraczającego 7 proc. - wskazali eksperci MPiT.

Zwrócili uwagę na stosunkowo mocny, w porównaniu do lipca z lat poprzednich, wzrost w ujęciu miesięcznym. "Tak wysoką dynamikę można wytłumaczyć efektem niskiej bazy i większą liczbą dni roboczych niż w czerwcu br. oraz w lipcu 2018 r." - zaznaczyli. Dodali, że patrząc na przebieg trendu w tym roku, można ocenić, iż "presja płacowa znajduje się na relatywnie wysokim poziomie, tylko nieco słabszym od zeszłorocznych odczytów".

MPiT pozytywnie oceniło dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. "Liczba osób zatrudnionych wzrosła o ponad 3 tys. Wzrost w ujęciu miesięcznym na poziomie 0,1 proc. jest taki sam jak wynik odnotowany rok wcześniej, a wskaźnik w ujęciu rocznym pozostaje na stabilnym poziomie poniżej 3 proc." - zaznaczyło MPiT.

W średnim terminie oczekujemy stopniowego wygasania presji płacowej - ocenił wtorkowe dane GUS Piotr Piękoś z Banku Pekao. Dodał, że w ujęciu miesięcznym wzrost liczby etatów w lipcu jest najniższy od 2013 r.

- Z jednej strony mieliśmy najpewniej do czynienia z odbiciem dynamiki płac w górnictwie - mocno zaniżonej w czerwcu przez wysoką bazę odniesienia z poprzedniego roku, zaś z drugiej strony dynamika płac w przetwórstwie prawdopodobnie istotnie wzrosła za sprawą pozytywnego wpływu kalendarza (jeden dzień roboczy więcej niż przed rokiem)" - wyjaśnił Piękoś.

Według niego, mimo nieco wyższego od oczekiwań odczytu, lipcowe dane o płacach potwierdzają ustabilizowanie się dynamiki wynagrodzeń.

W średnim terminie oczekujemy stopniowego wygasania presji płacowej wraz ze stopniowym normowaniem się problemu niedoborów kadrowych w krajowych firmach - ocenił analityk.Piękoś odniósł się też do rocznej dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

- W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała w lipcu wzrost jedynie o ok. 3 tys., co jest najniższym wzrostem w lipcu od 2013 roku" - podkreślił. Dodał, że dane potwierdzają wyhamowywanie "trendu wzrostowego zatrudnienia w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów wolnej siły roboczej i przy jednoczesnym osłabieniu popytu na pracę w konsekwencji spowalniającej gospodarki".

PolskieRadio24.pl, GUS, md

Zobacz więcej na temat: gus wynagrodzenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: w kwietniu wzrosły płace i zatrudnienie. Analitycy: rynek pracy potwierdza świetną kondycję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:41
Średnia płaca w kwietniu była o 4,1 procent wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4489 złotych i 7 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosło w ujęciu rocznym o 4,6 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarobki w górę, ale tempo wzrostu wolniejsze, podobnie z zatrudnieniem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 13:23
GUS podał, o ile wzrosły nasze zarobki w czerwcu - w porównaniu z czerwcem 2018 roku zarobki w średnich i dużych firmach są wyższe o 5,3 proc., analitycy prognozowali dużo wyższe wzrosty, rzędu 7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" Eksperci o danych GUS ws. zarobków i rozwarstwieniu dochodowym w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 10:43
Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka z miast najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto. Statystycznie najgorzej zarabia się natomiast w Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń