X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

21 firm nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:29
Kapituła XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP ogłosiła listę 21 przedsiębiorstw nominowanych do nagrody. Uroczyste ogłoszenie laureatów oraz wręczenie statuetek przez Prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się 7 października 2019 r., podczas „Kongresu 590” w Jasionce k. Rzeszowa.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Nagroda Gospodarcza przyznawana jest corocznie, stanowi wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki, budując jednocześnie pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na arenie międzynarodowej.

Jak czytamy w komunikacie kancelarii Prezydenta RP, kapituła pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego nominowała 21 firm w sześciu kategoriach: Lidera MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Firma Rodzinna, Startup_Lp oraz Badania i Rozwój.

Oto cała lista nominowanych w poszczególnych kategoriach:

Lider MŚP

- DELTA Zbigniew Różycki zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Firma z Katowic, założona przez właściciela Zbigniewa Różyckiego w 1992 roku zajmuje się produkcją drzwi stalowych o zwiększonej odporności na włamanie i izolacyjności akustycznej, przeciwpożarowych, energooszczędnych, a także zamków, szyldów czy akcesoriów drzwiowych. Firma współpracuje m. in. z firmami chińskimi, niemieckimi, włoskimi, czeskimi oraz węgierskimi,  zatrudnia 66 osób, ponad 25 proc. produkcji przeznacza na eksport.

- Ekoenergetyka – Polska sp. z o. o. zgłoszona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Firma z siedzibą w Nowym Kisielinie (województwo lubuskie), działa od 2013 roku w branży elektromobilności. Jest liderem w zakresie projektowania, produkcji oraz wdrażania systemów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Europie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]Fundacje rodzinne zbudują kapitał krajowych firm. Ruszają konsultacje

Jako jedyna w branży posiada 100 proc. polskiego kapitału. Jest twórcą Centrum Badawczo-Rozwojowego nowych technologii w transporcie elektrycznym, którego celem jest zmiana efektywności energetycznej w transporcie i energetyce poprzez wprowadzenie technologii środowiskowych czy rozwój eko-produktów. Firma zatrudnia ponad 100 osób.

- P.P.U.H. BRYK Witold Bryk zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Firma powstała w 2000 roku z siedzibą w Jasionce koło Rzeszowa (województwo podkarpackie). W pierwszym okresie funkcjonowania zajmowała się głównie sprzedażą narzędzi do obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych największych światowych producentów.

Obecnie produkuje narzędzia diamentowe oraz z węglika wolframu wykorzystywane głównie w przemyśle meblarskim, lotniczym i motoryzacyjnym. Jest firmą ze 100-procentowym kapitałem polskim. Zatrudnia blisko 50 osób.

NARODOWY SUKCES

- DGT Sp. z o. o. zgłoszona przez Polskę Agencję Kosmiczną.

Firma obecna jest na rynku teleinformatycznym od 1991 roku. Siedziba spółki znajduje się w Straszynie, w województwie pomorskim.

Przedsiębiorstwo powstało i działa na bazie polskiego kapitału. Specjalnością firmy są zintegrowane systemy łączności przeznaczone do działań w obszarze Mission Critical (wykorzystywane w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Służbie Ochrony Państwa, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej). Działalność firmy uzupełniają urządzenia służące do budowy bezprzewodowych systemów transmisji danych. W 2018 roku firma zatrudniała ponad 120 osób. LPP S.A. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]Mateusz Morawiecki: inwestycje są motorem wzrostu gospodarczego w Polsce

- LPP S.A. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Spółka powstała w 1991 roku, w Gdańsku. W ciągu 25 lat swej działalności stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się polskich producentów i dystrybutorów odzieży. Produkty LPP sprzedawane są łącznie w 24 krajach, ale to w Polsce rozwijane są koncepcje marek i podejmowane wszystkie strategiczne decyzje. To tu powstaje ponad 2/3 wartości produktu tworzonego przez LPP. Grupa LPP tworzy ponad 25 tys. miejsc pracy, a w 2018 roku osiągnęła ponad 8 mld przychodu.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita zgłoszona przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze.

Mlekovita jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie uznawana jest za największego producenta oraz eksportera nabiału w regionie. To przedsiębiorstwo o ustalonej renomie na świecie oraz laureat m.in. Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Jest firmą ze 100% kapitałem polskim.

Zakład w Wysokiem Mazowieckiem (województwo podlaskie), który powstał w 1928 roku, zatrudniał na początku 30 osób. Zajmował się wówczas wyłącznie produkcją serów i masła. Po ponad 90 latach funkcjonowania, Mlekovita stała się największą polską grupą mleczarską oraz eksporterem produktów mleczarskich, zatrudniając równocześnie 4200 osób.

MIĘDZYNARODOWY SUKCES

-AIUT Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Ta działająca w Gliwicach (województwo śląskie) rodzinna firma specjalizuje się w integracji automatyki oraz robotyki w przemyśle. Wykorzystuje myśl techniczną w obszarze automatyki, robotyki, Internetu Rzeczy oraz innych nowych technologii.


Polnischer Pavillon auf der Expo 2020 in Dubai.png
PAIH z ofertą wsparcia polskiego biznesu na EXPO 2020

Firma posiada 5 patentów zgłoszonych m.in. w EPO, Chinach, USA, Indiach, Brazylii i Australii oraz zrealizowała ponad 3 tys. projektów w 45 państwach. Wg raportu BERG Insight na temat globalnego rynku Tank Monitoring, rozwiązania AIUT dla branży LPG znajdują się na 5. miejscu na świecie.

- Olimp Laboratories Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Firma ma swoją siedzibę w Dębicy (województwo podkarpackie). Powstała w 1990 roku. Zajmuje się produkcją suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych oraz produktów leczniczych i wyrobów kwalifikowanych do żywności funkcjonalnej. Realizuje inwestycje na poziomie 500 mln zł, korzystając z funduszy krajowych i europejskich. W swoim portfolio posiada obecnie ponad 600 produktów, które dostarcza do ponad 100 krajów na świecie.

- Szynaka-Meble Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Firma z Lubawy (województwo warmińsko-mazurskie), której początki sięgają 1957 roku. Główną osią jej działalności jest produkcja mebli skrzyniowych, a od 2019 roku także tapicerowanych. Jest liderem w produkcji wysokiej jakości mebli mieszkaniowych. Z powodzeniem eksportuje swoje produkty do ponad 50 krajów świata, w tym głównie do: Niemiec, USA, Francji, Szwecji, Chin, Wielkiej Brytani, Włoch oraz Belgii.

ODPOWIEDZIALNY BIZNES

- BIC Electric sp. o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Jest to założona w 2004 roku polsko-duńska firma ze Szczecina. Swoją działalność rozpoczynała od produkcji szaf rozdzielczych, obecnie zaś realizuje projekty dla największych globalnych graczy, realizując instalacje mechaniczne i elektryczne w centrach dystrybucyjnych od Argentyny po Singapur i Nową Zelandię. Firma angażuje się w działania na rzecz środowiska lokalnego. Wspiera Polską Akcję Humanitarną, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych, organizację Lekarze bez granic i oraz wiele innych.

- Marco Sp. z o. o. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

To rodzinne przedsiębiorstwo z całkowicie polskim kapitałem powstało w 2000 r. w Gliwicach (województwo śląskie). Jest niewątpliwym liderem w zakresie specjalistycznych elementów znakowania i identyfikacji produktów do przemysłu. Swoje produkty eksportuje m.in. do Czech, Litwy, Estonii, Bułgarii i Hiszpanii. W 2016 roku powstała Fundacja MarcoPomaga, która wspomaga działalność społeczną spółki.

- Transition Technologies S.A. zgłoszona przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie Laski.

Firma z Warszawy o polskim kapitale została założona w 1991 roku. W ciągu 28 lat działalności przeszła drogę od małej firmy do 1600-osobowej korporacji międzynarodowej z biurami w 6 krajach na świecie.

Zajmuje się tworzeniem autorskich systemów informatycznych, rozwiązań technologicznych oraz usług IT kierowanych do wybranych sektorów rynku: energetyki, gazownictwa, biomedycyny. Społeczne zaangażowanie, tworzenie unikatowych rozwiązań pomagających poprawić komfort ludzkiego życia oraz szeroko rozumiana edukacja są częścią codziennej praktyki biznesowej firmy. Transition Technologies uczestniczy w akcjach charytatywnych, m.in. w zbiórkach dla Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki.

FIRMA RODZINNA

- ABC-Czepczyński Sp. z o. o. sp. k. zgłoszona przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

ABC-Czepczyński to firma rodzinna założona w 1997 roku, która świadczy usługi spedycji krajowej i międzynarodowej. Jej siedziba znajduje się w Międzychodzie (województwo wielkopolskie).

Firma obsługuje ładunki całopojazdowe oraz drobnicowe w relacjach pomiędzy wszystkimi krajami Unii Europejskiej. W 2016 roku utworzono dział rozwoju oraz dedykowany system TMS dotyczący zarządzania i optymalizacji kosztów transportu. Do niewątpliwych sukcesów spółki należy zwiększenie obrotów o ponad 100% w perspektywie ostatnich 3 lat wraz z poprawą rentowności. Firma zatrudnia obecnie 150 osób.

- LUG S.A. zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

LUG S.A. ma siedzibę w Zielonej Górze (województwo lubuskie). Jej początki sięgają 1989 roku. Jest to spółka matka międzynarodowej Grupy Kapitałowej LUG S.A., która zarządza, nadzoruje i wytycza kierunki rozwoju 8 spółek zależnych. LUG jest jednym z wiodących producentów innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych w Europie. Przez 30 lat działalności firma przebyła rewolucyjną drogę od małego rodzinnego biznesu do międzynarodowej grupy kapitałowej działającej na 70 rynkach na całym świecie.

- Ochnik S.A. zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Przedsiębiorstwo rodzinne założone w 1989 roku, z siedzibą w Garwolinie (województwo mazowieckie). Historia marki rozpoczęła się od zaprojektowania i uszycia pierwszego egzemplarza skórzanej kurtki. Rosnące zainteresowanie produktami w latach 2003-2007 skutkowało decyzją o ekspozycji oferty firmy na forum krajowych centrów handlowych. Pierwszy salon firmowy OCHNIK otwarty został w Galerii Łódzkiej, co dało impuls do stworzenia własnej sieci sprzedaży. Obecnie firma ma w Polsce 97 salonów własnych i 3 salony franczyzowe oraz sklep internetowy.

Startup_PL

- nanoEmi Sp. z o. o. zgłoszona przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

Ta pochodząca z Lublina firma powstała w 2015 roku. Prowadzi działalność w dwóch obszarach. Pierwszy z nich to uruchomiona w 2019 roku komercyjna produkcja płatków grafenowych, której sprzedaż rozpoczęto na przełomie czerwca i lipca 2019 roku w ramach sklepu internetowego. Drugim zaś obszarem działalności firmy jest rozwój kompozytów posiadających funkcję ekranowania promieniowania elektromagnetycznego. Planowane są także eksperymenty typu proof of concept dla sektorów lotniczego oraz kosmicznego. W lipcu 2019 r. nanoEMI została nominowana do prestiżowej nagrody w ramach konkursu Central European Startup Awards.

- Scanway Sp. z o. o. zgłoszona przez Polską Agencję Kosmiczną.

Spółka została założona we Wrocławiu w 2016 roku. Zajmuje się wdrażaniem małego satelity do obserwacji Ziemi w ramach projektu realizowanego ze środków własnych oraz NCBiR.

Satelita ma stanowić urządzenie zdolne do realizacji obserwacji Ziemi z orbity dla szerokiej gamy odbiorców, od rolnictwa przez górnictwo, administrację publiczną aż po obronność. W laboratorium firmy opracowano także skaner laserowy do pomiarów 3D, użyty w realnej misji rakietowej, która osiągnęła granicę przestrzeni kosmicznej.

- Warsaw Genomics Sp. z o. o. sp. k. zgłoszona przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

Firma została założona w 2015 roku. Jej siedziba znajduje się w Warszawie. Świadczy usługi diagnostyki genetycznej oparte o nowoczesne metody diagnostyczne. Wykorzystując autorskie narzędzia, poszukuje w genach człowieka mutacji odpowiedzialnych za powstawanie chorób.

Spółka zatrudnia prawie 30 osób, w tym 5 diagnostów laboratoryjnych. Obecnie Warsaw Genomics wykonuje ponad 500 badań genomowych, co czyni ją największym w Polsce podmiotem oferującym wielkoskalowe badania genetyczne.

BADANIA I ROZWÓJ

- Innovation AG Sp. z o. o. zgłoszona przez Instytut Jagielloński.

Innovation AG to spółka z siedzibą w Trójcy (województwo dolnośląskie) działająca w sektorze nowoczesnych technologii. Opracowana przez spółkę w 2017 roku innowacja to „eko-konwersja”, która pozwala przekształcić dowolny pojazd z silnikiem spalinowym w innowacyjny pojazd z napędem elektrycznym.

Sercem „eko-konwersji” jest system diagnostyczny i telemetryczny – EVACT, który odczytuje dane ze wszystkich istotnych komponentów, wykonuje diagnostykę i informuje użytkownika za pomocą interfejsu na desce rozdzielczej, co pozwala na odpowiednie reagowanie na zmiany.

- InPhoTech Sp. z o.o. zgłoszona przez Polskę Agencję Kosmiczną.

Spółka założona przez Tomasza Nasiłowskiego w 2010 roku. Jej siedziba znajduje się w Warszawie. Innowacyjne rozwiązanie opracowane przez spółkę to światłowód IPT-CORE. Charakteryzuje go transmisja jednomodowa oraz siedem rdzeni mikrostrukturalnych, z których każdy służy jako osobny kanał komunikacyjny, co oznacza 7-krotne zwiększenie przepustowości sieci, przy stosowaniu światłowodu o takim samym wymiarze co tradycyjne włókna jednordzeniowe SMF.

- Medical Inventi S.A. zgłoszona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Spółka została założona w 2011 roku jako spółka spin-off w wyniku połączenia środowiska nauki (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, naukowcy – autorzy patentu) z biznesem (inwestorzy prywatni). Siedziba spółki znajduje się w Lublinie. Od momentu powstania, działalność MI skupiona jest na przeprowadzeniu skutecznego procesu komercjalizacji innowacyjnego kompozytu kościozastępczego, któremu nadano nazwę FlexiOss®. Stanowi on oryginalne rozwiązanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji pod kątem składu i właściwości, a w szczególności wspomagania procesu regeneracji kości.

Kancelaria Prezydenta RP, jk

Zobacz więcej na temat: firma prezydent
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: Polska powinna w większym stopniu wykorzystywać fundusze UE na badania i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:15
- Słyszymy, że przy konstruowaniu nowego budżetu UE mniejsze pieniądze będą oferowane na politykę spójności, a większe na badania i rozwój - wskazał prezydent podczas wydarzenia "Startupy w Pałacu - Kooperacja". Zwracając się do przedsiębiorców, Andrzej Duda podkreślił, że władza państwowa przede wszystkim powinna stwarzać najlepsze regulacje, dawać ułatwienia i stwarzać dobry system podatkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent powołał kapitułę Nagrody Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 16:58
Andrzej Duda powołał kapitułę Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Zostanie ona przyznana po raz szesnasty.
rozwiń zwiń