Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

2020-06-26, 10:57

Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/zEdward_Indy

Do 38 proc., wobec 42 proc. w maju, spadł w czerwcu odsetek respondentów negatywnie oceniających kondycję swojej firmy - wynika z czerwcowego badania "Sytuacja przedsiębiorstw w czasach koronawirusa" przeprowadzonych przez Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej.

"W skali od 0 do 10 średnia ocena to 4,7, wobec 4,5 przed miesiącem, ubytek pesymistów nie jest już tak duży jak miesiąc wcześniej.

Lepiej swoje perspektywy oceniają firmy małe i oferujące usługi

Tendencje nie są jednak jednoznaczne: mamy odbicie w usługach dla ludności i mikrofirmach, ale w firmach średnich i dużych oceny nawet lekko się pogorszyły, tak że kryzys trwa" - napisano w komunikacie.

Powiązany Artykuł

EN_praca 1200.jpg
Pomoc państwa dla firm. Tarcza antykryzysowa 4.0 z podpisem prezydenta

Łącznie negatywną ocenę (od 0-4) wystawiło ok. 38 proc. pytanych w najnowszym badaniu wobec ok. 42 proc. w maju i 55 proc. w kwietniu. Z tego ok. 6 proc. firm ocenia kondycję swojej firmy bardzo źle (0). W maju było to 9 proc., a w kwietniu 16 proc.

Mniej optymizmu w dużych firmach, ale lepiej oceniają swoją płynność

Dodano, że firmy od własnej sytuacji gorzej oceniają stan całej gospodarki, 66 proc. z nich negatywnie ocenia jej kondycję wobec 75 proc. poprzednio. Obecnie 8,5 proc. pytanych pozytywnie ocenia kondycje całej gospodarki wobec 6 proc. poprzednio.

W raporcie wskazano, że płynność firm stale się poprawia. Najlepszą sytuację w zakresie płynności mają duże firmy. Obecnie jedynie 16 proc. firm deklaruje, że jest w stanie przetrwać z płynnością finansowa nie dłużej niż 1 miesiąc. W maju było to 21 proc., a w kwietniu 39 proc. Jedynie 1,4 proc. deklaruje, że utraciło płynność, a w poprzednich badaniach było to ponad 10 proc.

Coraz więcej firm deklaruje, że posiada tzw. bufory bezpieczeństwa finansowego

Obecnie 28 proc. respondentów deklaruje, że posiada bufory bezpieczeństwa płynnościowego na okres powyżej 6 miesięcy. W dużych firmach jest to nawet 55 proc. firm, w mikrofirmach ok. 19 proc., a wśród samozatrudnionych 33 proc.

Najbardziej poprawiła się ocena wśród samozatrudnionych i firm usługowych dla ludności

W komentarzu do raportu wskazano, że znacząco poprawiły się oceny formułowane przez samozatrudnionych i w branży usług dla ludności (np. kosmetycznych, fryzjerskich). Wcześniej firmy te były w zasadzie w 100 proc. zamknięte, a w okresie objętym badaniem zniesiono obostrzenia. Stąd poprawa.

Wśród największych zagrożeń firmy wymieniają: spadek popytu, ograniczenie działalności oraz zatory płatnicze

Najczęściej wskazywaną przyczyną złej sytuacji firm jest spadek popytu. Obecnie ten czynnik wskazuje ponad 70 proc. respondentów (59 proc. poprzednio). Prawie 49 proc. firm ma problemy z powodu ograniczenia działalności na skutek wprowadzonych barier administracyjnych. Do 38 proc. wzrosły też wskazania zatorów płatniczych (35 proc. poprzednio).

Powiązany Artykuł

Gertruda Uścińska1200 kopia.jpg
Prezes ZUS: bez zwłoki rozpoczynamy wypłacać dodatki solidarnościowe

Zaznaczono jednocześnie, że przedsiębiorcy oceniają przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej jako skomplikowane i biurokratyczne, narzekają też, że oczekiwanie na decyzje i przekazanie środków jest zbyt długie.

Tarcze antykryzysowe: najpopularniejsze umorzenie składek ubezpieczeniowych, pożyczki, dopłaty do wynagrodzeń

Najbardziej popularnym instrumentem pomocowym wciąż pozostaje umorzenie składek ubezpieczeniowych (67 proc. respondentów wskazało ten instrument). Następnie pożyczka dla mikroprzedsiębiorców (46 proc.) oraz dopłaty do wynagrodzeń (42 proc.), 48 proc. wskazuje na niejasność przepisów instrumentów pomocowych. 42 proc. firm wskazuje też na nadmiar biurokracji, a 30 proc. na zbyt długie oczekiwanie na decyzję.

Powiązany Artykuł

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Nie będzie zwolnień w zdecydowanej większości firm. Część planuje zwiększenie zatrudnienia

Większość firm zadeklarowała, że już skorzystała z pomocy przewidzianej w ramach tarczy antykryzysowej.

Duża niepewność dotyczy powrotu do normalnej działalności

Z badania wynika też, że mimo tego, iż wycofano już większość restrykcji ograniczających prowadzenie działalności gospodarczej, to nadal panuje duża niepewność co do tego, kiedy rzeczywistość powróci do normy. 37 proc. nie wie, kiedy nastąpi otwarcie gospodarki. Ponad 30 proc. twierdzi, że później niż na początku września. Zdaniem 9,2 proc. respondentów sytuacja już się ustabilizowała.


Największa niepewność panuje wśród samozatrudnionych (58 proc. nie jest w stanie określić daty powrotu do normalności), natomiast największym pesymizmem wykazują się średnie i duże firmy (odpowiednio 53 proc. i 45 proc. uważa, że sytuacja się ustabilizuje dopiero w październiku bądź później).

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obawy przedsiębiorców związane z nawrotem epidemii rosną, co zadeklarowało około 90 proc. firm. Ponadto 62 proc. boi się wzrostu podatków.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-24 czerwca 2020 r. metodą CAWI.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej