"Powrót na właściwe tory". W listopadzie produkcja w branżach eksportowych wzrosła o 8,3 proc.
Produkcja w branżach eksportowych zwiększyła się w listopadzie o 8,3 proc. r/r wobec spadku o 2,4 proc. w październiku – oszacowali ekonomiści Credit Agricole w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.
2021-12-20, 15:51
Jednocześnie Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2021 r. wzrosła o 15,2 proc. rdr, a wobec poprzedniego miesiąca wzrosła o 5,3 proc.
W listopadzie wyraźne odbicie produkcji w branżach eksportowych
"W ujęciu sektorowym na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach. Szacujemy, że produkcja w branżach eksportowych zwiększyła się w listopadzie o 8,3 proc. r/r wobec spadku o 2,4 proc. w październiku.
Z kolei w branżach ukierunkowanych na rynek krajowy wzrost produkcji wyraźnie przyspieszył z 13,7 proc. r/r w październiku do 19,3 proc., kształtując się na poziomie najwyższym od kwietnia 2021 r. Przyspieszenie wzrostu produkcji w branżach ukierunkowanych na rynek krajowy wiążemy ze wspomnianą wyżej +nadbudową+ zapasów w przetwórstwie" - podali analitycy Credit Agricole.
Mniej wąskich gardeł w produkcji na eksport, ale uwaga na czwartą falę pandemii
W komentarzu stwierdzono, że silne przyspieszenie wzrostu produkcji w branżach zorientowanych na eksport wskazuje na stopniowe zmniejszanie się bariery wzrostu w postaci wąskich gardeł w procesie produkcji, na co wskazują m. in. dane PMI sygnalizujące wolniejsze narastanie zaległości produkcyjnych i rzadsze sygnalizowanie przez firmy wydłużającego się czasu dostaw.
REKLAMA
"Oczekujemy jednak, że kolejna fala pandemii obserwowana w wielu krajach oraz przywracanie restrykcji pandemicznych w krajach azjatyckich będzie czynnikiem utrudniającym likwidowanie wąskich gardeł w procesie produkcji w krótkim okresie.
Podtrzymujemy jednak nasz scenariusz, zgodnie z którym w średnim okresie ograniczenia podażowe będą ustępować, co będzie oddziaływać w kierunku dalszego wzrostu aktywności w przetwórstwie przemysłowym" - ocenili ekonomiści.
PAP,jk
REKLAMA