Prezes BGK: polskie firmy zbyt koncentrują się na rynku europejskim, nie doceniając rynków krajów arabskich
W poniedziałek w Dubaju rozpoczęło się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w ramach Expo. Polskie firmy zainwestowały w krajach arabskich 400 mln złotych, głownie w formie akredytywy, o czym poinformowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
2021-12-06, 11:15
Prezes BGK, która w poniedziałek brała udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, podkreśla, że jest to doskonała okazja do nawiązania relacji i ukazania polskim przedsiębiorcom krajów arabskich jako ciekawej destynacji dla ich pomysłów biznesowych. "Chodzi o eksport bądź ekspansję. Dziś polscy przedsiębiorcy rozwijają się bardzo szybko i potrzebują nowych rynków zbytu" – zauważyła Beata Daszyńska-Muzyczka.
Nadmierny europocentryzm?
Prezes Daszyńska-Muzyczka przyznała, że polskie firmy nowych rynków zbytu najczęściej szukają w UE, gdyż łatwiej jest tam im się poruszać m.in. ze względów regulacyjnych. Tymczasem jej zdaniem "wyjście poza Unię wymaga wiedzy, doświadczenia i profesjonalnego wsparcia. Jest to konieczne, by się odnaleźć na egzotycznych rynkach, którymi są też państwa arabskie" – wskazała szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego.
Prezes zwróciła uwagę, że instytucją, która przygotowuje merytoryczne wsparcie jest PAIH, która też bada potencjał danego rynku. Firmy mogą też liczyć na BGK - dodała. Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła, że najpopularniejszym instrumentem finansowym, który oferuje bank, jest akredytywa. Wymieniła również kredyty inwestycyjne, które są możliwe do zaciągnięcia, jeśli dana firma myśli o swojej ekspansji na zagranicznym rynku.
Jaka forma pomocy od BGK?
"Oferując nasze produkty "szyjemy" je na miarę firmy. Uwzględniamy sposób działania firmy, sektor, w którym działa i państwo, w którym chce zbywać swoje produkty. W 2015 r. byliśmy z polskimi przedsiębiorcami jako BGK w 9 krajach. Teraz w 2021 to 76 krajów na sześciu kontynentach” – podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.
Pytana o państwa arabskie, prezes BGK wyjaśniła, że przy wsparciu banku obecnie polscy przedsiębiorcy zainwestowali ok. 400 mln zł (głównie akredytywa).
Według prezes BGK państwa arabskie szczególnie są zainteresowane pozyskaniem produktów rolno-spożywczych. "Te państwa najczęściej leżą na pustyni, są zatem ograniczone możliwości produkcji, nawadniania. Dlatego sektor rolny do doskonała szansa dla polskich warzyw, owoców" – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka.
Poinformowała ponadto, że podczas wizyty w Katarze doszło do rozmów z przedstawicielami Doha Bank, który wyraził chęć współpracy z polskim BGK. "Mamy podpisać porozumienie, będziemy też szukać tych sektorów i firm, które będą interesujące dla obu stron” – podsumowała Daszyńska-Muzyczka.
REKLAMA
Co to jest akredytywa?
To instrument finansowy oferowany przez banki, stosowany w rozliczeniach krajowych i zagranicznych. Zapewnia dostawcy natychmiastowy przelew wierzytelności, odbiorcy zaś pozwala uzależnić dokonanie zapłaty od spełnienia przez dostawcę określonych warunków. Akredytywa przede wszystkim pełni funkcję gwarancyjną, dlatego też jest często wykorzystywana przez przedsiębiorców w rozliczeniach z nieznanymi sobie kontrahentami mającymi siedzibę w innej części kraju lub innym państwie, a także z kontrahentami, których sytuacja finansowa stoi pod znakiem zapytania.
PR24/PAP/sw
REKLAMA