Zerowy VAT na żywność możliwy już od lutego. Trwają rozmowy z Komisją Europejską

2021-12-23, 13:04

Zerowy VAT na żywność możliwy już od lutego. Trwają rozmowy z Komisją Europejską
Zerowy VAT na żywność możliwy już w lutym.Foto: Shutterstock/Syda Productions

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że "jakiś czas temu" złożył wniosek o obniżenie do zera podatki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, ale cały czas nie ma na niego odpowiedzi.

- Robimy wszystko. Ja prowadzę niemal codziennie rozmowy, aby móc wdrożyć zerowy VAT. To będzie bezprecedensowe działanie, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie - stwierdził Morawiecki podczas uroczystości oddania do użytku przebudowanego odcinka drogi nr 933 w województwie śląskim.

Jak mówił, rząd stara się na wszelkie możliwe sposoby zmniejszyć inflację. "Z szacunku dla obywateli zmniejszamy koszty paliwa" - wskazał.

Rozmowy trwają

Dopytywany, kiedy zerowy VAT na żywność mógłby zostać wprowadzony, podkreślił, że trwają rozmowy z KE dotyczące obniżenia danin.

- Wystąpiłem także do Komisji Europejskiej, rozmawiałem o tym z przewodniczącą KE Von der Leyen parę dni temu i komisarzem Paulo Gentilonim, aby obniżyć VAT na paliwo. Tego nikt nie zrobił w Europie. Właściwie to jest, jak to mówią prawnicy europejscy, poza dyrektywą. Ale dla nas nie ma zadań niemożliwych, staramy się wypracować odpowiednie rozwiązania, na pewno potrwa to jeszcze kilka tygodni - powiedział.

- A więc zarówno w odniesieniu do zerowego VAT na żywność, jak i obniżonego VAT na paliwa, działamy. Pewnie w tej pierwszej kwestii w ciągu najbliższych paru tygodni będziemy mogli podjąć odpowiednie decyzje i wtedy je zakomunikujemy i one też przyczynią się w najbliższym czasie do obniżenia kwestii inflacyjnej - dodał.
- Spodziewam się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

- To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Z informacji uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE. 7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.
Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Tarcza antyinflacyjna

Szef resortu finansów pytany o wysoką inflację przypomniał o tarczy antyinflacyjnej i zapewnił, że w budżecie są zasoby, aby ją przedłużyć, jeśli będzie taka potrzeba. Wskazał, że nie jest teraz moment, żeby zmieniać budżet ze względu na inflację.

- Trzeba poczekać, bo wnioskować i prognozować jest bardzo trudno, trzeba poczekać, co się stanie, czy inflacja będzie wyższa, czy uda się ją zbić obniżeniem VAT - powiedział Kościński.

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Czytaj także:


PolskieRAdio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej