Jest recepta na wypalenie zawodowe. Eksperci rekomendują najlepsze rozwiązanie
Większość polskich pracowników czuje się zagrożona wypaleniem zawodowym. Według klasyfikacji WHO, wypalenie zawodowe charakteryzuje się poczuciem zmęczenia, niezadowolenia z pracy i nieskuteczności w działaniu. Jego główną przyczyną jest niekontrolowany stres.
2023-05-08, 09:37
Tymczasem aż 68 proc. Polaków przyznaje, że odczuwa napięcie w pracy przynajmniej raz w tygodniu. 59 proc. Europejczyków deklaruje natomiast, że doświadczyło uczuć związanych z wypaleniem przynajmniej raz w życiu, często czuje, że jest na jego skraju lub rzeczywiście je przebyło. W porównaniu z resztą Europy, w Polsce ten problem pojawia się częściej - aż 70 proc. osób czuje się zagrożonych wypaleniem zawodowym.
Wypalenie zawodowe niesie za sobą wysokie koszty ekonomiczne. Na przykład, koszt wypalenia zawodowego lekarzy, wynikający z rotacji pracowników i zmniejszenia liczby godzin pracy, oszacowano w Stanach Zjednoczonych na 4,6 mld USD rocznie. Natomiast wśród lekarzy weterynarii koszt ten wyniósł około 1-2 mld USD utraconego przychodu rocznie. Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że globalny koszt wypalenia zawodowego wynosi 322 mld USD.
Urlop pomaga
Odpoczynek na urlopie pomaga przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Badania wykazały, że wpływa pozytywnie na kreatywność pracowników, dobrostan i poczucie satysfakcji z życia. Co więcej, zażywany w czasie dni wolnych wypoczynek redukuje stres i łagodzi wywoływane przez niego negatywne czynniki psychologiczne i behawioralne, takie jak wypalenie zawodowe oraz absencja pracownicza.
Uprawianie sportu oraz przebywanie na świeżym powietrzu są formami spędzania wolnego czasu, które najefektywniej zwalczają stres związany z pracą.
REKLAMA
Liczba dostępnych dni wolnych – urlopowych i związanych ze świętami państwowymi – różni się na całym świecie. Najwięcej płatnych dni wolnych na świecie przysługuje pracownikom w Iranie – aż 53, w tym 27 związanych ze świętami.
Więcej wolnego
Wśród krajów OECD najwyższą liczbę płatnych dni wolnych oferuje pracownikom Islandia (40 dni, w tym 24 dni płatnego urlopu oraz 16 dni wolnych z tytułu świąt). Ostanie miejsce wśród krajów OECD zajmują Stany Zjednoczone, w których pracownikom nie przysługuje płatny urlop, a wolnych dni świątecznych jest 10. Polska zajmuje wśród krajów OECD 13. miejsce (ex aequo ze Słowenią), oferując pracownikom 33 dni wolne łącznie – 20 dni płatnego urlopu oraz 13 dni ustawowo wolnych od pracy.
Należy jednak podkreślić, że w zestawieniu uwzględniono najniższy możliwy wymiar urlopu, przysługujący pracownikom, których staż pracy nie przekracza 10 lat. W Polsce pracownikom pełnoetatowym, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat przysługuje 26 dni urlopowych, a więc łącznie z dniami świątecznymi, jest to 39 dni.
W celu zmniejszania ryzyka wypalenia zawodowego należy efektywnie korzystać z wszelkich możliwości odpoczynku gwarantowanych pracownikom, zarówno urlopów wypoczynkowych, jak i dni ustawowo wolnych, takich jak Święto Pracy czy Święto Narodowe Trzeciego Maja.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA