Rośnie liczba podróżnych koleją. 88 milionów pasażerów w pierwszym kwartale 2023 roku
W pierwszym kwartale tego roku polska kolej przewiozła łącznie ponad 88 milionów pasażerów. Najwięcej osób rozpoczęło podróż w województwach mazowieckim - 23,6 miliona osób oraz pomorskim - 15,8 miliona pasażerów. Liczba podróżnych w tych dwóch regionach stanowiła niemal 45 procent wszystkich osób korzystających z kolei na przestrzeni kwartału.
2023-10-03, 11:47
Na stronie Urzędu Transportu Kolejowego opublikowany został nowy zakres danych o przewozach pasażerskich. Statystyki przedstawiają szczegółowe dane z województw – liczbę odprawionych pasażerów i udział w skali kraju oraz wskaźnik wykorzystania kolei.
Do tej granicy zbliżyły się województwa wielkopolskie i dolnośląskie, w których przewieziono odpowiednio 9 milionów i 8,9 miliona podróżnych. Jedynym województwem, w którym liczba pasażerów nie przekroczyła jednego miliona, było województwo podlaskie. Na tym terenie z usług kolejowych przewoźników pasażerskich skorzystało w pierwszym kwartale tego roku 600 tysięcy osób.
Rośnie liczba podróżnych
REKLAMA
W województwie mazowieckim przewieziono 23,6 mln pasażerów co stanowiło 26,8 procent wszystkich podróżnych w pierwszym kwartale 2023 roku. Drugie pod tym względem województwo pomorskie osiągnęło udział na poziomie 18procent. W porównaniu do pierwszego kwartału zeszłego roku, udział każdego z tych województw spadł – o 2 punkty procentowe w przypadku województwa mazowieckiego i 0,1 punktu procentowego w województwie pomorskim. Największe wzrosty w udziale przewiezionych pasażerów miały miejsce w województwach małopolskim (0,8 punktu procentowego) i wielkopolskim (0,6 punktu procentowego).
W porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, poziom tego wskaźnika wzrósł o 0,46. W każdym z województw w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano również wzrost w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego. Najwyższym wskaźnikiem charakteryzowało się województwo pomorskie ze współczynnikiem 6,71 podróży na 1 mieszkańca. Kolejne miejsca zajęły województwa mazowieckie (4,29) i dolnośląskie (3,07). Powyżej średniej krajowej wskaźnik wykorzystania kolei osiągnęło jeszcze województwo wielkopolskie (2,59).
W porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku liczba pasażerów spadła się o 5,2 mln (z 93,2 mln do 88 mln), a wskaźnik wykorzystania kolei spadł o 0,13.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Aleksander Pszoniak/ mib
REKLAMA