Firmy rodzinne przestaną umierać wraz z właścicielami? Przepisy o sukcesji coraz bliżej

2017-08-21, 20:53

Firmy rodzinne przestaną umierać wraz z właścicielami? Przepisy o sukcesji coraz bliżej
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Firmy rodzinne wyczekują nowych przepisów, które ułatwią im sukcesję. Projekt ustawy w tej sprawie jest już po konsultacjach społecznych i prawdopodobnie jesienią trafi pod obrady rządu.

Posłuchaj

Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj o nowych rozwiązaniach ułatwiających sukcesję w firmach rodzinnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym prawdopodobnie już jesienią zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, a potem rząd, poinformował w poniedziałek podczas konferencji wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Dzięki nowym rozwiązaniom mają zostać usunięte bariery prawne utrudniające zarządzanie przedsiębiorstwem w razie śmierci właściciela. Chodzi o firmy prowadzone przez osobę fizyczną, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Prace nad dokumentem nadzoruje Ministerstwo Rozwoju. W ostatnim czasie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące proponowanych zmian.

Sukcesja na dwa sposoby

Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj powiedział, że przewidziano dwa rozwiązania.

REKLAMA

- Albo za życia przedsiębiorcy powołanie zarządu sukcesyjnego, albo po jego śmierci współmałżonek bądź osoba, która przyjęła spadek lub zapis windykacyjny ustanawia zarządcę, który prowadzi firmę – wyjaśnił wiceminister.

Wiceprezes Inicjatywy Firm Rodzinnych Tomasz Budziak powiedział, że bardzo ważne jest stworzenie takich warunków, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko spadkobiercom, ale także pracownikom, kooperantom i klientom.

Spory wkład do naszego PKB

Ułatwienie sukcesji w firmach rodzinnych, a tym samym zapewnienie im stabilnego funkcjonowania na pewno zaś jest ważne nie tylko z punktu widzenia samych tych przedsiębiorstw, ale i całej gospodarki. Według szacunków właśnie te firmy rodzinne generują bowiem 18 procent naszego PKB, mówiła Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

– Ten kapitał jest szczególny. Ponieważ to nie jest kapitał agresywny, to nie jest kapitał, który zniknie, gdy pojawią się trudności. To jest kapitał, który jest inwestowany w perspektywie długiego horyzontu – zwracała uwagę ekspertka.

REKLAMA

Firmy rodzinne w obliczu sukcesji

Większość firm rodzinnych była zakładana tuż po 1989 roku. Teraz ich właściciele są często więc po 60-tce. ​Przedsiębiorstwa te muszą więc zmierzyć się z problemem sukcesji. Dostrzega to również Ministerstwo Rozwoju.

- Mamy dzisiaj ok. 100 zgłoszeń miesięcznie o śmierci przedsiębiorcy, a w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej mamy 200 tys. przedsiębiorców powyżej 65. roku życia, więc rzeczywiście mamy już problem społeczny, gdyby tej regulacji miało nie być – mówił Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia wiceminister Mariusz Haładyj.

Ministerstwo Rozwoju wychodzi więc naprzeciw tym problemom i oczekiwaniom przedsiębiorców, i dlatego przygotowało zmiany.

IAR/Jedynka, oprac. Anna Wiśniewska

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej