more_horiz
Gospodarka

"Musimy się na stałe otworzyć na obywateli innych państw". Ekspert o cudzoziemcach na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 17:20
W Polsce legalnie pracuje już ponad milion cudzoziemców - podał ZUS. Jaki to ma wpływ na nasz rynek pracy oraz system ubezpieczeń? Mówił o tym gość Programu 1 Polskiego Radia - Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Liczba cudzoziemcy ubezpieczonych w ZUS na koniec września br. przekroczyła 1 mln - podał ZUS.
Liczba cudzoziemcy ubezpieczonych w ZUS na koniec września br. przekroczyła 1 mln - podał ZUS.Foto: Pixabay

Zdaniem ekesperta - wzrost liczby cudzoziemców na polskim rynku pracy to głównie wynik napływu uchodźców wojennych, głównie Ukraińców, a cudzoziemcy stanowią już w Polsce 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych.

Polska docelowym krajem dla emigrantów zarobkowych

Jak dodał - Polska była przez lata krajem emigracji zarobkowej, zwłaszcza po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej, a obecnie stajemy się "krajem emigracji przyjeżdżającej".

Obecna emigracja do Polski jest jednak szczególna - mówił Paweł Śliwowski - bo stanowią ją w dużej mierze kobiety z małymi dziećmi, a część mężczyzn w branżach gdzie popyt na pracę jest u nas największy wyjechała do Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.

"Musimy się otworzyć"

Według eksperta - musimy jako społeczeństwo uświadomić sobie, że będziemy krajem migracyjnym i "musimy się na stałe otworzyć na obywateli innych państw".

- Stoimy przed strategiczną zmianą budowania kraju, który jest otwarty, i który jest w stanie być atrakcyjny dla cudzozienców - powiedział gość radiowej Jedynki. Jak zauważył - widać już wiele działań ze strony władz, jak i samych firm i otoczenia biznesu - zachęcającyh cudzozienców do pracy w Polsce.

Posłuchaj

05:15 _PR1_AAC 2022_12_02-16-36-58.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Paweł Śliwowski - wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmawiała Justyna Golonko.

Czytaj także:

Polskie Radio Program 1, PR24, akg