more_horiz
Gospodarka

Wiceminister sportu chce dalej wspierać rozwój krajowej turystyki. Nie wyklucza powrotu bonu turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 11:11
- W przyszłej kadencji chcemy opracować nowe formy wspierania turystyki krajowej - powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że szczegółowe cele, np. wsparcie turystyki poza sezonem lub tzw. turystyki społecznej, wymagają szerokiej debaty i konsultacji.
W tym roku takie historyczne miasta jak: Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały duży wzrost gości z zagranicy.
W tym roku takie historyczne miasta jak: Kraków, Wrocław i Gdańsk odnotowały duży wzrost gości z zagranicy.Foto: phM2019/Shutterstock

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podkreśla, że bon turystyczny w dotychczasowym kształcie "nie może zostać przedłużony i nie może być projektowany, gdyż był reakcją na sytuację wywołaną przez COVID-19 i nadzwyczajnym wsparciem państwa dla branży turystycznej, która została zamknięta na wiele miesięcy".

- Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będziemy mogli opracować nowe formy wspierania turystyki krajowej - powiedział wiceminister sportu.

Jakie nowe pomysły na wsparcie turystyki?

- Jest to uzależnione od zakresu finansowego wsparcia, a także od tego, co chcemy osiągnąć: czy przykładowo wsparcie będzie dotyczyć turystyki poza sezonem, czy turystyki tzw. społecznej, czyli dotyczącej osób, które mają utrudniony dostęp ze względów materialnych lub z powodu niepełnosprawności - tłumaczył Gut-Mostowy.

Jak dodał, jego zdaniem te kwestie wymagają szerokiej debaty wszystkich sił politycznych oraz konsultacji wielu sfer życia gospodarczego i społecznego. Wspomniał, że wkrótce zostaną natomiast zaprezentowane szczegóły programu "Bon szkolny - poznaj Polskę".

Jaki był sezon turystyczny?

Wiceszef MSiT ocenił, że kończący się sezon turystyczny w kraju zbliżył się do rekordowych poziomów z roku 2019, z zastrzeżeniem, że są to szacunki i ścisłe dane statystyczne zostaną udostępnione w październiku przez GUS.

- Bardzo cieszy nas powrót turystów do tzw. "miast historycznych", jak: Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław, gdyż to pokazuje, że taka turystyka bogatsza, dająca dodatkowe doznania poznawcze, także się rozwija. Mamy nadzieję na kontynuowanie tego trendu - stwierdził Gut-Mostowy.

Przyznał, że turystyka krajowa się zróżnicowała. Jak wskazał, takie regiony jak województwo podlaskie czy warmińsko-mazurskie odnotowały duże wzrosty liczby odwiedzających turystów.

Czytaj także:

- Widzimy kontynuację trendu koncentracji turystyki w tych regionach, gdzie mamy kontakt z przyrodą, możliwość aktywności fizycznej. To jest w turystyce krajowej obecnie bardzo ważne - podkreślił Andrzej Gut-Mostowy. - Pobyty turystyczne się skróciły, ale wypełnione są aktywnością fizyczną - zwrócił uwagę wiceminister.

Czym był bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny był ważny do 31 marca 2023 r. Stanowił wsparcie polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19.

Świadczenie w formie bonu turystycznego było przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością, na które przysługiwało świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy 18 lipca 2020 r. lub na które nabyto prawo do tego świadczenia między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Na każde dziecko przysługiwał jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosiło 1000 zł.


PR24/PAP/sw