Krótka sprzedaż: będzie większa ochrona inwestorów na rynku walutowym

Większy nadzór nad tzw. krótką sprzedażą oraz zwiększenie ochrony inwestorów na rynku walutowym - przewiduje nowela ustawy o obrocie instrumentami finansowym, którą w piątek uchwalił Sejm.

2014-11-07, 09:49

Krótka sprzedaż: będzie większa ochrona inwestorów na rynku walutowym
W projekcie ustawy o PIT, który trafił do Sejmu, zawarty został też mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów.Foto: Piotr Waglowski/własność publiczna/Wikimedia Commons

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych niebędących własnością sprzedającego. Inwestor przewidując, że cena danego papieru wartościowego spadnie, zobowiązuje się do jego zbycia. Jeśli jego oczekiwania się sprawdzą, osiągnie zysk stanowiący różnicę między kwotą uzyskaną ze sprzedaży (po kursie wyższym) a kwotą, za jaką dokonał zakupu papieru wartościowego. Dzięki takiej strategii zarabia na spadkach kursów papierów wartościowych.
Krótka sprzedaż pod nadzorem: rząd przyjął projekt ustawy >>>
Jednocześnie posłowie przyjęli poprawki PO, których celem jest zwiększenie ochrony inwestorów na rynku walutowym poprzez ograniczenie wskaźnika tzw. dźwigni finansowej do poziomu 50. Miałoby to dotyczyć inwestorów indywidualnych korzystających z krajowych firm inwestycyjnych.
Większość posłów negatywnie odniosła się natomiast do poprawki PiS, która mówiła, że z krótkiej sprzedaży wyłączone byłyby aktywa, w systemach zbiorowego inwestowania, których uczestnicy nie wyrazili pisemnej zgody na użyczanie ich papierów wartościowych.
Dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych
Celem zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi jest dostosowanie polskich przepisów o tzw. krótkiej sprzedaży do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Przewidują one szereg uprawień nadzorczych, np. w sytuacji poważnego zagrożenia stabilności finansowej. Organy nadzoru rynku mogą wtedy ograniczyć transakcje krótkiej sprzedaży i swapów ryzyka kredytowego.
Unijne przepisy odnoszą się również do transakcji zawieranych w celu przenoszenia ryzyka kredytowego związanego z długiem państwowym (tzw. transakcje swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego) oraz transakcji na instrumentach pochodnych, które są przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym.
Teraz dokumentem zajmie się Senat.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej