Szef warszawskiej giełdy Paweł Tamborski składa dymisję. Eksperci oceniają - ruch wyprzedzający, albo manifestacja

Paweł Tamborski, prezes Zarządu Giełdy, złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Giełdy z dniem 31 grudnia 2015 r., podała w komunikacie Giełda.

2015-12-04, 12:43

Szef warszawskiej giełdy Paweł Tamborski składa dymisję. Eksperci oceniają - ruch wyprzedzający, albo  manifestacja
Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Paweł Tamborski.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Dlaczego wprowadzenie podatku od transakcji finansowych może przynieść więcej szkód niż pożytku, tłumaczy Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

Nowego prezesa giełdy wyznaczy walne zgromadzenie jej udziałowców. Zdecydowaną większość głosów ma na nim minister skarbu.

Prof. Stanisław Gomułka o powodach dymisji

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział w czwartek PAP, że kilka tygodni temu rozmawiał z Tamborskim, który wyraził zaniepokojenie planami PiS w sprawie wprowadzenia podatku od operacji finansowych i negatywnym wpływem tego opodatkowania na giełdę. PiS - jak podkreślił profesor - zaproponował jednak inne rozwiązanie - podatek od aktywów banków. W związku z tym - zaznaczył Gomułka - tej kwestii nie można uważać za powód rezygnacji Tamborskiego z zajmowanej funkcji.

Piotr Kuczyński: dymisja albo ruchem wyprzedzającym, albo manifestacją przeciwko niszczeniu giełdy

Zdaniem głównego analityka Xelion Piotra Kuczyńskiego trudno spekulować co do przyczyn odejścia Tamborskiego. "Może chodzić zarówno o sprawy osobiste, być może był to z jego strony ruch wyprzedzający, bo pewnie spodziewał się odwołania w niedługim czasie. Nie da się jednak także wykluczyć, że jest to manifestacja przeciw niszczeniu giełdy, która dołuje już od 7-8 miesięcy po zapowiedziach najrozmaitszych podatków, np. bankowego czy zmian w energetyce" - powiedział PAP. Jego zdaniem Tamborski zbyt krótko był prezesem giełdy, by oceniać skuteczność jego prezesowania.

"Mianowanie go było dobrym wyborem, ale moim zdaniem nie zdążył się rozwinąć. Nasza giełda jest już dość rozwinięta, bardziej przypomina nie jacht, który łatwo zmienia kierunek, a znacznie trudniej sterowny transatlantyk. Na zmiany kursu potrzeba więcej czasu" - ocenił Kuczyński.

Szef NBP: Banki przetrzymają podatek bankowy, klienci też

TVN24/x-news

Jest oświadczenie szefa giełdy

REKLAMA

W przysłanym oświadczeniu prezesa GPW czytamy: „Giełda i rynek kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Polskie firmy powinny mieć łatwy dostęp do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile polskiej gospodarki.

Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, że w relacjach zarząd spółki – akcjonariusze najważniejsze jest zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert z rynku. Byłem dumny i dalej jestem, że swoje doświadczenia zawodowe mogłem wykorzystać dla Polski. Nie chciałbym dziś, aby giełda była uwikłana w gry polityczne.

Od ponad roku razem z moimi kolegami z Zarządu skutecznie kierujemy Giełdą. Przygotowaliśmy nową strategię spółki i konsekwentnie ją realizujemy. Udało nam się zdobyć zaufanie uczestników rynku i ukierunkować giełdę na klientów. Widoczne są już pierwsze efekty naszych intensywnych działań w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, członków giełdy i animatorów. Wbrew tendencjom na rynku europejskim warszawska giełda utrzymała też dobrą dynamikę pozyskiwania nowych emitentów. GPW pomimo trudnego otoczenia rynkowego z kwartału na kwartał poprawia swoje wyniki finansowe. Widoczne efekty przynosi ścisła dyscyplina kosztowa, która przekłada się na wyższe tempo wzrostu zysku.

Wzrost wartości akcji oraz wypłacona dywidenda w okresie kadencji obecnego zarządu dały akcjonariuszom GPW zwrot na poziomie 22% – co jest najbardziej wymierną oceną skuteczności naszych działań.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych projektów, który został przez nas przygotowany i czeka na decyzję akcjonariuszy KDPW, jest integracja otoczenia post-transakcyjnego. W interesie polskiego rynku kapitałowego jest stworzenie w Polsce jednego, silnego podmiotu post-transakcyjnego, który będzie w stanie sprostać rosnącej konkurencji europejskiej. Bez zdecydowanych działań w tym zakresie dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego może być utrudniony ze względu na zagraniczną konkurencję.

Życzę Giełdzie dalszego rozwoju i liczę, że polski rynek kapitałowy, wspierany przez polski rząd, będzie jednym z najsilniejszych rynków na mapie Europy. Mamy taką szansę.

Paweł Tamborski kierował GPW od lipca 2014 r.

Paweł Tamborski był wiceministrem skarbu od stycznia 2012 r. Na początku czerwca br. resort skarbu podał, że premier Donald Tusk przyjął dymisję Tamborskiego, rezygnacja miała związek z planowanym zgłoszeniem na stanowisko prezesa GPW. Tamborskiego zastąpił wówczas ówczesny wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego.

PAP, Komunikat, jk

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej