Co z funtem, euro i złotym, gdy Brexitu nie będzie?

Europejskie rynki finansowe były dziś wyraźnie na plusie.

2016-06-23, 19:47

Co z funtem, euro i złotym, gdy Brexitu nie będzie?
Brytyjczycy będą głosować do godz. 23 czasu polskiego. Wyniki dzisiejszego referendum powinniśmy poznać w piątek rano.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O konsekwencjach Brexitu dla światowej oraz polskiej gospodarki, mówi w Polskim Radiu 24 Główny Ekonomista TMS Brokers - Konrad Białas. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Przed południem parkiety zyskiwały po ok.  2 proc., a funt umacniał się wobec dolara. Czy to znaczy, że Brexitu nie będzie?

̶  Nic nie jest przesądzone - mówił  ok. 14.00 gość Polskiego Radia 24, główny ekonomista TMS Brokers - Konrad Białas.

Jak podkreślał ekonomista, to że rynki rosły nie oznacza, że wyniki referendum mogą być inne niż im się wydaje.

̶  Owszem w ciągu ostatniego tygodnia polepszyła się sytuacja zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale wyniki sondaży są bardzo zbliżone do siebie, jeden z sondaży wykazywał 52 do 48 procent, wiec biorąc pod uwagę margines statystyczny, nic jeszcze nie wiadomo - podkreślał.

REKLAMA

Co może oznaczać odrzucenie Brexitu dla rynków?

O skutkach powiedzenia "nie" Unii przez Brytyjczyków powiedziano już wiele. Spodziewana jest gwałtowna reakcja rynków, a w dłuższej perspektywie problemy gospodarcze Wielkiej Brytanii. A co jeśli mieszkańcy Wysp jednak pozostaną we Wspólnocie? Czy wszystko wróci do normy?

̶  Będziemy mieli do czynienia z trzema fazami - tłumaczył Konrad Białas.

̶  Z pierwszą fazą mamy do czynienia dzisiaj, gdy rynek zaczyna przewidywać co się stanie – umacnia się funt, euro, cieszą się rynki akcji, zyskuje też złoty. I to jest oparte na spekulacji.

̶  Druga fazę będziemy mieli jutro rano, jeśli Brexitu nie będzie  i trzecia fazę w piątek po południu ok. 17.00.

REKLAMA

Wtedy, jak zaznacza ekonomista, zaangażowany dzisiaj kapitał będzie chciał zrealizować zyski i wtedy możemy mieć do czynienia z odwróceniem rynku.

̶  Może w związku z tym w piątek wieczorem albo w poniedziałek rano dojść najpierw do zwyżek, a później do zniżek, gdy kapitał spekulacyjny zacznie grać w drugą stronę – mówi ekonomista.

Brytyjczycy będą głosować do godz. 23 czasu polskiego. Wyniki dzisiejszego referendum powinniśmy poznać w piątek rano.

Błażej Prośniewski

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej