Europejskie giełdy na minusach, ale Londyn i Mediolan podejmują próbę odbicia

Na zachodnich rynkach w czwartek przewaga sprzedających. Giełdy w Londynie i Mediolanie podejmują próbę odbicia. A w Europie apel: Podnieśmy te stopy.

2017-01-05, 10:04

Europejskie giełdy na minusach, ale Londyn i Mediolan podejmują próbę odbicia
Giełda (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Glow Images/East News

W czwartek na rynkach paliw małe spadki cen ropy. Kraje OPEC i inni dostawcy ropy na świecie rozpoczęli zmniejszanie produkcji. Libia zwiększa dostawy swojego surowca i to, jak na razie, przeważa w ocenie sytuacji na rynku.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,17 USD, po zniżce o 9 centów, czyli 0,2 proc.

Inwestorzy poznali wskaźnik PMI w usługach w Chinach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 2016 r. 53,4 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Wskaźnik PMI composite wyniósł zaś 53,5 pkt. po wzroście z 52,9 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

O 11.00 w strefie euro zostanie podany indeks cen producenta PPI w XI.

W USA zapowiedź luźniejszej polityki fiskalnej

Tymczasem z opublikowanego w środę wieczorem protokołu z grudniowego posiedzenia Fed wynika, że część amerykańskich bankierów centralnych może podnieść swoje prognozy wzrostu gospodarczego w USA ze względu na zapowiadaną przez administrację Donalda Trumpa luźniejszą politykę fiskalną.

"Niemal wszyscy członkowie FOMC wskazali, iż wzrosło ryzyko rewizji w górę ich prognoz wzrostu gospodarczego z uwagi na perspektywę bardziej ekspansywnej polityki monetarnej w nadchodzących latach" - napisano w protokole.

Większość z nich opowiedziała się jednak jedynie za "stopniowym" tempem zacieśniania polityki monetarnej w USA - wynika z dokumentu.

W raporcie zaznaczono, że prawie połowa członków Fed już uwzględniła ten czynnik w swoich decyzjach. Rezerwa Federalna powtórzyła, że podnoszenie stóp procentowych powinno przebiegać stopniowo.

"Prezydent-elekt Donald Trump nadal pozostaje +nieznanym czynnikiem+ dla wzrostu gospodarczego w USA, nawet dla Fed" - mówi tymczasem Jingyi Pan, strateg rynku w IG Asia Pte w Singapurze.

"Pewien ułamek członków Fed wskazał, że nie uwzględnił w swoich prognozach planów ekspansji gospodarczej w USA" - dodaje.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej