Na europejskich giełdach małe zniżki. W Niemczech duże zaskoczenie po słabych danych makroekonomicznych
Na Zachodzie przeważają małe zniżki giełdowych indeksów. W Niemczech duże zaskoczenie po słabych danych makroekonomicznych. Inwestorzy dodają do swoich list ryzyk Marine Le Pen. Graczy rynkowych niepokoją też Włochy z ich kruchym sektorem bankowym.
2017-02-07, 09:55
Niemiecki urząd statystyczny poinformował we wtorek, że w grudniu produkcja przemysłowa Niemiec niespodziewanie spadła o 3,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,3 proc.
Rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,7 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,3 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 2,5 proc.
Inwestorzy dodają do swoich list ryzyk jeszcze Marine Le Pen.
Najnowszy sondaż francuskiej pracowni analiz społecznych Opinionway pokazuje, że kandydat prawicy na prezydenta Francji Francois Fillon Fillon - dotychczasowy faworyt wyborów - nie wszedłby do drugiej tury, uzyskując w pierwszej turze 20 proc., czyli trzecie miejsce za szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen (26 proc.) i kandydatem niezależnym, centrystą Emmanuelem Macronem (23 proc.).
Kandydatka antyunijnego i antyimigracyjnego Frontu Narodowego (FN) w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen zapewniła w niedzielę zwolenników, że w razie wygranej obroni ich zarówno przed islamskim fundamentalizmem, jak i globalizacją.
Le Pen powtórzyła, że w razie wygranej w wiosennych wyborach zorganizuje referendum w sprawie "Frexitu", na wzór referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii. Oświadczyła również, że chce, by Francja wystąpiła ze zintegrowanego dowództwa NATO i budowała własny potencjał obronny.
Szefowa Frontu Narodowego zapewniła też, że zamierza negocjować z UE takie kwestie, jak granice czy waluta.
- Wybory we Francji są jednym z największych ryzyk w tym roku, a jeśli Le Pen wygra w tym klimacie rosnącego antyglobalizmu, to jest ryzyko, że Unia Europejska upadnie - mówi Toshihiko Matsuno, starszy strateg SMBC Friend Securities Co.
Inwestorów niepokoi sytuacja Włoch
Inwestorów niepokoi też sytuacja Włoch, gdzie nadal kruchy jest sektor bankowy tego kraju.
Na giełdach w Europie we wtorek tanieje spółka naftowa BP, o 1,9 proc., po podaniu słabszych od prognoz rynkowych wyników kwartalnych.
Akcje BNP Paribas spadają o 4 proc. - również z powodu rozczarowujących wyników kwartalnych.
Tymczasem w poniedziałek Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, w wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim wskazał, że inflacja bazowa w strefie euro, mimo obserwowanych ostatnio wzrostów głównego wskaźnika inflacji, wciąż pozostaje na niskim poziomie, w związku z czym stymulacja monetarna ze strony EBC wciąż jest konieczna.
W ocenie Draghiego, wsparcie ze strony polityki monetarnej nadal jest potrzebne, by inflacja w strefie euro wzrosła do celu inflacyjnego EBC (tuż poniżej 2 proc. w średnim terminie) w trwały i przekonujący sposób.
Draghi uważa, że polityka monetarna EBC odegrała kluczową rolę w utrzymaniu stabilności w strefie euro - w tym stabilności finansowej.
PAP, awi
REKLAMA