Na zachodnich giełdach króluje kolor czerwony

W zachodniej Europie czerwono na giełdach. Przedstawiciele Fed przechodzą do bardziej "jastrzębiego" tonu - Rezerwa Federalna może w 2017 roku zafundować rynkom nie 3, ale 4 podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy realizują zyski.

2017-03-31, 09:50

Na zachodnich giełdach króluje kolor czerwony
Giełda (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Vintage Tone/ Shutterstock

Na rynku w czwartek pojawiły się lepsze wyliczenia PKB w USA w IV kw. niż to wcześniej szacowano.

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2016 r. wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim, końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 2,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Drugie wyliczenie wskazywało na wzrost wskaźnika o 1,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Loretta Mester, prezes Fed z Cleveland oceniła w czwartek, że kolejne podwyżki stóp procentowych w USA są potrzebne, jeżeli gospodarka będzie rozwijała się zgodnie z oczekiwaniami.

Prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley uważa, że polityka rządu USA może jeszcze wzmocnić amerykańską gospodarkę i dodać paliwa do wzrostu inflacji, która już zbliża się do celu Fed.

Przedstawiciele Fed sygnalizują możliwość przeprowadzenia w tym roku w USA 4 podwyżek stóp procentowych. Takiej sytuacji nie wyklucza m.in. prezes Fed z San Francisco John Williams.

Również Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu sugeruje, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) powinien podwyższyć stopy procentowe w 2017 r. 4 razy, czyli więcej niż aktualna mediana oczekiwań członków Fed (trzy podwyżki).

- Rynki już zdyskontowały 3 podwyżki amerykańskich stóp procentowych w tym roku. Wszystko co będzie "więcej" wywoła konieczność zmian w portfolio - mówi Raul Joseph de Guzman, zarządzający funduszami Security Bank Corp.

EBC nie zmieni w 2017 r. polityki monetarnej?

Złudzenia co do możliwości wycofywania w strefie euro wsparcia monetarnego przez Europejski Bank Centralny rozwiewają zaś w tym tygodniu przedstawiciele EBC.

W czwartek Ewald Nowotny, członek Rady Prezesów EBC, ocenił, iż nie widzi powodów do tego, by EBC zmienił w 2017 r. parametry polityki monetarnej. Dodał, że EBC nie chce przedwcześnie podwyższać stóp procentowych.

Peter Praet, członek zarządu EBC, zaliczany do gołębiego skrzydła banku, ponownie podkreślił, że dynamika inflacji w strefie euro nie jest w stanie utrzymać się na obecnym poziomie bez stymulacji monetarnej ze strony EBC.

Dane makro z najważniejszych gospodarek na świecie

Tymczasem w piątek inwestorzy dostali już sporą porcję danych makro z najważniejszych gospodarek na świecie.

W marcu nastroje brytyjskich konsumentów pozostały stabilne wobec lutego. Wskaźnik zaufania wyniósł -6,0 pkt., bez zmian - podał GfK NOP Ltd. Analitycy spodziewali się w marcu wskaźnika na poziomie -7,0 pkt.

W Japonii stopa bezrobocia w lutym wyniosła niespodziewanie 2,8 proc. wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało z kolei biuro rządowe. Analitycy oczekiwali stabilizacji wskaźnika na poziomie 3,0 proc.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lutym wzrosła zaś o 2,0 proc. mdm, po spadku o 0,4 proc. w styczniu - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji mdm o 1,2 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,8 proc., po wzroście w I o 3,7 proc. - podał resort gospodarki. Tu analitycy spodziewali się wzrostu o 3,9 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 51,8 pkt. wobec 51,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,7 pkt.

W Niemczech zaś mieszane dane o sprzedaży detalicznej. Sprzedaż w lutym wzrosła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,0 proc., po korekcie z -0,8 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 0,7 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna spadła jednak o 2,1 proc. - podali statystycy. W I sprzedaż wzrosła o 2,7 proc., po korekcie z +2,3 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 0,4 proc.

Przed godz. 10.00 na rynku pojawią się dane z niemieckiego rynku pracy w marcu, a o 10.30 końcowe wyliczenie PKB w Wielkiej Brytanii w IV kw. 2016.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej