Niewielkie zmiany na Wall Street. Ostra przecena dotknęła indeks Nasdaq

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów, ale ostra przecena dotknęła indeks Nasdaq, który zniżkował w ślad za mocno taniejącymi w drugiej części dnia akcjami spółek technologicznych.

2017-06-10, 10:05

Niewielkie zmiany na Wall Street. Ostra przecena dotknęła indeks Nasdaq
Na Wall Street raczej spokojnie. Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,42 proc. do 21 271,97 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,08 proc. do 2 431,77 pkt. Nasdaq Comp. stracił 1,80 proc. do 6 207,92 pkt.

W ciągu dnia Nasdaq był na niewielkim plusie, ale w drugiej części dnia doszło do dużej wyprzedaży akcji spółek technologicznych. Sektor ten od początku 2017 roku był najmocniejszy na amerykańskiej giełdzie. Zyskał on w tym czasie ponad 20 proc.

Ponad 3 proc. traciły na wartości m.in. Amazon, Apple, Facebook, Netflix i Alphabet, właściciel Googla.

- Trudno znaleźć jakąkolwiek fundamentalną przyczynę, która uzasadniałaby spadki firm technologicznych - uważa Mike Bailey, dyrektor działu analiz z FBB Capital Partners.

- Nastąpiło przejęcie od spółek technologicznych do innych sektorów - powiedział Dave Lutz, szef ETF z JonesTrading, wskazując, że dwa sektory, słabo zachowujące się w tym roku - paliwa i banki - w piątek zachowywały się lepiej niż reszta rynku.

Dow Jones w górę najmocniej ciągnęły notowania Goldman Sachs

Morgan Stanley, Bank of America zyskiwały ponad 2 proc. Dow Jones w górę najmocniej ciągnęły notowania Goldman Sachs.

Nawet 5 proc. drożały w ciągu dnia walory Nvidii. Analitycy Citigroup podwyższyli cenę docelową akcji spółki do 180 USD, co jest najwyższą rekomendacją na Wall Street. Jednak w drugiej części dnia wszystkie zyski zostały zniwelowane i akcje tej spółki szły w dół ponad 6 proc.

- To mógł być sygnał do sprzedaży firm z całego sektora, na który czekała część inwestorów - uważa Dave Lutz z JonesTrading.

Financial Choice Act

W czwartek zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę (Financial Choice Act) znoszącą część pokryzysowych regulacji dla sektora finansowego dla tych instytucji, które posiadają co najmniej 10 proc. kapitałów własnych na pokrycie ewentualnych strat. Proponuje się m.in. zmniejszenie częstotliwości stress testów i zniesienie tzw. reguły Volckera, która zakazuje bankom inwestowania przy użyciu kapitałów własnych. Ustawa ma jednak niewielkie szanse bez sporych korekt przejść przez Senat, gdzie niemal połowę głosów posiadają Demokraci, przeciwnicy deregulacji.

Inwestorzy szykują się już na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek terminowy w 100 proc. wycenia możliwość podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Kluczowa dla rynków będzie ocena stanu amerykańskiej gospodarki, z której w ostatnim czasie dochodzą sygnały spowolnienia, oraz perspektywy dla ewentualnej kolejnej podwyżki w bieżącym roku.Rezerwa Federalna przedstawi również nowe, kwartalne projekcje makroekonomiczne. W centrum uwagi znajdzie się "wykres kropkowy" (dot-plot) z medianą projekcji poziomu stóp proc. członków FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) na koniec roku. W marcu większość bankierów z Rezerwy Federalnej oczekiwała w trzech podwyżek stóp proc. rocznie w 2017 i 2018 r.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej