Na Wall Street spadki. Inwestorzy mają obawy o rząd USA

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie spadki głównych indeksów. Rynek coraz bardziej obawia się przymusowej przerwy w pracach rządu w USA na jesieni.

2017-08-25, 08:03

Na Wall Street spadki. Inwestorzy mają obawy o rząd USA
Zawirowania polityczne wokół ustawy budżetowej niepokoją inwestorów.Foto: Castleski/Shutterstock.com

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,13 proc. do 21 783,40 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,11 proc. do 6271,33 pkt. S&P 500 spadł o 0,21 proc. do 2438,97 pkt.

Inwestorzy z niepokojem patrzą na Stany Zjednoczone, gdzie podziały polityczne mogą uniemożliwić finansowanie prac rządu federalnego na jesieni.

Zawirowania polityczne wokół ustawy budżetowej niepokoją inwestorów

Portal Axios podał w czwartek, powołując się na źródła w Partii Republikańskiej (GOP), że z dnia na dzień rosną szanse na przymusową przerwę w funkcjonowaniu administracji federalnej. "Wysoko postawione" w partii źródło portalu określiło je na 75 proc.

Wszystko za sprawą prezydenta USA, który jest zdeterminowany, by uzależnić podpisanie ustawy finansującej prace rządu po 1. października (rok budżetowy w USA kończy się we wrześniu), od zgody Kongresu na przeznaczenie funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem. Pomysł ten popiera Freedom Caucus, konserwatywne skrzydło GOP.

To nie koniec jesiennych wyzwań GOP: Kongres musi również podnieść limit zadłużenia państwa, by uniknąć niewypłacalności kraju - pod koniec lipca sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował, że USA stracą zdolność do obsługi zadłużenia 29 września.

Obawy o wypłacalność rządu widoczne są na rynku krótkoterminowego długu USA. Spread między jedno- a trzymiesięcznymi bonami skarbowymi USA spadł w czwartek do 1,57 pb. (najniżej od stycznia) wobec 5 pb. w środę.

Dochodowość bonów zapadających 12. października rosła nawet 5 pb. do do 1,92 proc. - to największy skok od marca. Od środy papiery te straciły już ok. 10 pb.

W czwartek Trump oskarżył liderów Republikanów z obu izb Kongresu Mitcha McConnella, Paula Ryana oraz Demokratów o wstrzymywanie decyzji o podwyżce limitu zadłużenia. "Mogło to być łatwe - a jest bałagan!" - dodał.

Obawy o reformę podatków

Republikanie zamierzają także do listopada przegłosować reformę podatków - rynek przyjmuje te zapowiedzi z dużym sceptycyzmem.

Agencja Moody's oceniła w czwartkowym raporcie, że niezdolność do spłaty zadłużenia przez USA "będzie niosła negatywne implikacje dla ratingu".

Agencja Fitch poinformowała w środę, że w przypadku braku podwyższenia limitu długu "w odpowiednim czasie", dokonany zostanie przegląd ratingu USA "z potencjalnie negatywnym skutkiem".

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu spadła o 1,3 proc. mdm do 5,44 mln w ujęciu rocznym. Oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. mdm do 5,55 mln.

Podaż domów na rynku wtórnym spadła 26. miesiąc z rzędu - o 9 proc. rdr. Mediana cen domów na rynku wyniosła w lipcu 258.300, w górę o 6,2 proc. rdr.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej