GPW: trudno znaleźć uzasadnienie niespodziewanych spadków indeksów
Giełda Papierów Wartościowych nie najlepiej rozpoczęła obecny tydzień. W trakcie dwóch ostatnich sesji indeksy wyraźnie osłabły, przecenie nie oparł się nawet mocny wcześniej WIG20, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny Biura Maklerskie Banku ING.
2017-10-18, 08:52
Posłuchaj
Trudno znaleźć jednoznaczne uzasadnienie dla tej słabości. Na światowych giełdach niepodzielnie rządzi hossa, a z rodzimej gospodarki regularnie napływają optymistyczne informacje.
- Wydaje się, że głównym winowajcą jest w tym przypadku psychologia. Zarówno WIG20, jak i mWIG40 znajdują się w pobliżu tegorocznych maksimów (odpowiednio 2550 pkt oraz 5000 pkt.). Poziomy te stanowią silne i trudne do pokonania techniczne opory. Jeżeli szczyty w końcu uda się zdobyć, otworzy się przestrzeń do dłuższych i stabilnych wzrostów. W przeciwnym wypadku grozi nam nawrót spadkowej korekty – wyjaśnia ekspert.
Silny sektor bankowy
Na tle słabszego rynku pozytywnie wyróżnia się ostatnio KGHM, którego akcje drożeją na fali rosnących cen miedzi.
- Tak jak podejrzewaliśmy przed tygodniem, mocniej zachowuje się też sektor bankowy. Inwestorzy dyskontują niższe koszty ustawy frankowej i liczą, że przyspieszająca inflacja wymusi na RPP szybszą podwyżkę stóp procentowych, co odbije się pozytywnie na wynikach banków – mówi Maciej Szmigel.
REKLAMA
Mocna koniunktura na świecie
Gdzie szukać szans na pozytywny przełom?
- Atutem byków jest przede wszystkim mocna koniunktura na świecie. Jeżeli w najbliższym czasie nic się nie zmieni, hossa powinna zagościć również na warszawskim parkiecie. Z drugiej strony, ryzyko korekty na Wall Street jest w tej chwili największym zagrożeniem. Niedawno agencja S&P podniosła prognozy wzrostu polskiego PKB w najbliższych latach, obniżając równocześnie zakładany deficyt sektora finansów publicznych. Jest to o tyle istotne, że w piątek ta sama agencja ma dokonać przeglądu polskiego ratingu kredytowego. Powszechnie oczekuje się, że utrzyma dotychczasową ocenę na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. Gdyby jednak spojrzała na nas bardziej przychylnie, mógłby to być pozytywny impuls dla naszej giełdy – przewiduje analityk.
Maciej Szmigel, analityk inwestycyjny Biura Maklerskie Banku ING, awi
REKLAMA