Afera z GetBack: Quercus nie ma już obligacji i akcji spółki

Mająca kłopoty finansowe windykacyjna spółka GetBack staje się przysłowiowym kartoflem – wszyscy dementują powiązania z firmą, starają się przeciąć nici, które z nią łączą. Dzisiaj Quercus Ochrony Kapitału i Quercus Multistrategy FIZ poinformowały, że nie mają obligacji i akcji GetBack.

2018-04-20, 13:33

Afera z GetBack: Quercus nie ma już obligacji i akcji spółki
81 proc. Polaków uważa, iż każdy powinien spłacać swoje długi, odmiennego zdania jest 3 proc. badanych.Foto: Pixabay

"W związku z pojawiającymi się pytaniami, jeszcze raz potwierdzamy, że Quercus Ochrony Kapitału i Quercus Multistrategy FIZ nie posiadają już obligacji GetBack S.A. Wyżej wymienione fundusze, a także żaden inny fundusz Quercus, nie posiadają również akcji GetBack S.A." – czytamy w komunikacie firmy.

„Jako jedyna instytucja finansowa zabezpieczyliśmy zawczasu interes naszych klientów i dystrybutorów. Ciężar tej operacji wziąłem na siebie ja i inni akcjonariusze Quercus TFI S.A.” – wskazał, cytowany w komunikacie, Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Inwestorów zaniepokoiła informacja o niewykupieniu przez GetBack części obligacji

Piątkowa "Rzeczpospolita", powołując się na czwartkowy komunikat Quercus TFI, napisała, że GetBack nie wykupił części obligacji. Według gazety to tylko zwiększyło obawy inwestorów indywidualnych - których może być nawet 30 tys. - o posiadane przez nich papiery dłużne windykatora. "Prezes Quercusa Sebastian Buczek powiedział, że może to być nawet drugi Amber Gold (w tamtej sprawie straty wyniosły niecałe 600 mln zł)" - czytamy w "Rz".

Od tygodnia trwa zamieszanie z GetBack: zawieszone notowania na GPW, zmiany w zarządzie


Na początku tygodnia GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack SA. Stało się to po tym, gdy w poniedziałek rano GetBack podał, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł. Z komunikatu spółki wynikało, że informacja została uzgodniona "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami". PKO BP i PFR zdementowały jednak informacje, że prowadzą takie rozmowy.

Dementi BKO BP i PFR

KNF podała w komunikacie prasowym we wtorek, że z dokonanych ustaleń faktycznych wynika, że opublikowane przez Bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju komunikaty stanowczo dementują informację na temat rzekomych negocjacji tych podmiotów w zakresie udzielenia GetBack finansowania o charakterze kredytowo-inwestycyjnym. Tym samym w ocenie organu nadzoru, analiza przedstawionego w sprawie stanu podaje w wątpliwość wiarygodność informacji poufnej przekazanej przez GetBack o rozmowach z PFR i PKO BP.

Na żądanie zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego GPW zawiesiła bezterminowo obrót akcjami i obligacjami GetBack.

Odwołany prezes spółki

GetBack informował wcześniej we wtorek, że rada nadzorcza odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa spółki, a rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska oraz Marek Patuła.

Rada oddelegowała Kennetha Williama Maynarda, przewodniczącego rady, do czasowego, do dnia 15 czerwca 2018 r. włącznie, wykonywania czynności prezesa. Dodatkowo rada nadzorcza powołała, począwszy od 25 kwietnia 2018 r., Przemysława Dąbrowskiego na stanowisko członka zarządu spółki. Kenneth William Maynard poinformował, że nowy zarząd GetBacku chce w ciągu najbliższych tygodni zapoznać się szczegółowo z sytuacją w spółce.

NRG, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej