Spadki na giełdach w Europie i Azji. Fed rozczarował inwestorów
Na giełdach w zachodniej Europie w czwartek duże spadki indeksów. Fed w środę podwyższył stopy procentowe. W przyszłym roku bank centralny USA zakłada kolejne dwie podwyżki kosztu kredytu - zamiast trzech. Inwestorzy liczyli tymczasem na bardziej "gołębią" postawę Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.
2018-12-20, 09:33
Także w Azji na giełdach bardzo słabe nastroje. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 2,84 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 0,69 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,24 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,99 proc. W Indiach indeks Sensex spada o 0,49 proc.
W czwartek na giełdzie w Kopenhadze mocno tanieją akcje spółki Bang & Olufsen - aż o 26 procent - po ostrzeżeniach dotyczących zysku firmy.
Inwestorzy negatywnie reagują na wyniki ostatniego posiedzenia Fed
W środę amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku.
Fed wskazał, że "pewne kolejne, stopniowe podwyżki" stóp procentowych będą "spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie". Fed obniżył prognozę podwyżek amerykańskich stóp procentowych w przyszłym roku do dwóch z trzech.
- Rynki akcji skłaniały się jednak ku jeszcze bardziej gołębiemu stanowisku Fed - że w przyszłym roku może podwyższyć stopy procentowe tylko jeden raz lub że nawet zbliży się do wstrzymania podwyżek kosztu pieniądza, więc komunikat Fed inwestorów po prostu rozczarował - mówi Ayako Sera, strateg Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.
- Fed zupełnie błędnie ocenił sytuację, a teraz jest to po prostu kwestia znalezienia wyjścia, póki jeszcze można - wskazuje z kolei Kyle Rodda, analityczka rynku w IG Group w Melbourne.
Przygotowujemy się do spowolnienia gospodarczego
Wkraczamy teraz w sytuację, że rynki uświadomiły sobie, iż przygotowujemy się do spowolnienia w 2019 r. - dodaje.
W czwartek o 13.00 o swojej polityce monetarnej, prawdopodobnie bez zmian, poinformuje Bank Anglii.
Wcześniej zrobi to bank centralny w Szwecji - Riksbank, który ma przed sobą podjęcie najtrudniejszej decyzji od 2011 r. 10 z 24 ankietowanych analityków spodziewa się podwyżki stóp procentowych w Szwecji o 25 pkt. bazowych - do minus 0,25 proc.
Na giełdach paliw trwa przecena ropy - WTI na NYMEX tanieje teraz o ponad 2,2 proc., a Brent na ICE traci 1,8 proc.
PAP, kw
REKLAMA