Głosowanie ws. Brexitu nie wpłynęło na Giełdy. Na Wall Street indeksy w górę, w Azji, z powodu Chin - spadki
Na notowania podczas wtorkowej sesji na Wall Street nie miał większego wpływu wynik głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin nad umową z UE ws. brexitu. Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty głównych indeksów, m.in. za sprawą zapowiedzianej przez władze Chin obniżce podatków.
2019-01-16, 08:10
Posłuchaj
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,65 proc. do 24 065,59 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,07 proc. do 2610,30 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,71 proc. do 7023,83 pkt.
Tymczasem indeksy w Azji w dół – za sprawą Chin: Nikkei 225 traci 0,55 proc., a w Chinach SCI w dół o 0,02 proc.
Na giełdach w Azji widoczne są mieszane reakcje inwestorów i raczej niewielkie wahania indeksów. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 0,55 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 0,02 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zwyżką o 0,11 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na plusie o 0,44 proc. W Indiach indeks Sensex zyskuje 0,17 proc.
Chiny reagują na spowolnienie – zapowiadają obniżkę podatków na „większą skalę”
W Chinach zapowiedziano we wtorek, że władze obniżą podatki "na większą skalę", aby pomóc spowolnionej gospodarce. Rząd ma zamiar nadal obniżać podatki, zwłaszcza dla małych i średnich firm - wynika z oświadczenia przekazanego dziennikarzom.
Porażka Theresy May w Izbie Gmin
Głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin nad umową z UE ws. Brexitu niemiało wpływu na amerykańską giełdę. Zgodnie z przewidywaniami, Izba zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).
To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.
Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.
Trzy scenariusze dla Wielkiej Brytanii wyjścia z impasu
Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
PAP, jk
REKLAMA