Świetny początek roku na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dobra passa będzie kontynuowana?

Warszawska giełda wychodzi z dołka. Początek roku zdaniem analityków jest najlepszy od lat. Czy uda się utrzymać dobrą passę? W najbliższych tygodniach kluczowe będą rozmowy handlowe między Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

2019-01-26, 12:45

Świetny początek roku na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dobra passa będzie kontynuowana?
GPW (19 06 2019). Foto: shutterstock

Posłuchaj

GPW zaczyna rok najlepiej od lat (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

W tym tygodniu Główny Indeks Warszawskiego Pakietu przebił nie widziany od 11 miesięcy poziom 2400 punktów. Ostatnie tygodnie, czy nawet miesiące, to przełamanie złej passy - mówi Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku. Jak dodał, po świętach i nowym roku GPW zaczęła odrabiać zaległości z ostatnich lat.

Równomierny wzrost

Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ zwraca uwagę, że obecnie wzrosty notują praktycznie wszystkie segmenty rynku i większość spółek, podczas gdy w ostatnim czasie na plusie były głównie spółki duże.

- Nasz rynek szeroką ławą zyskuje na wartości - podkreśla ekspert.
 
Wśród najszybciej rosnących spółek są te technologiczne. W tym tygodniu główny warszawski indeks ciągnęła spółka CD projekt, dzięki rekomendacji jednego z globalnych banków inwestycyjnych i informacji o możliwych oszczędnościach podatkowych.

- Giełda odzwierciedla rzeczywistość, to takie zachłyśnięcie się nowymi technologiami. To też powoduje, że spółki technologiczne dobrze sobie radzą - komentuje Łukasz Bugajski.

Oczy skierowane na Waszyngton

Kluczowe w najbliższych tygodniach będą amerykańsko-chińskie negocjacje dotyczace handlu. W przyszłym tygodniu w Waszyngtonie odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Efekty zobaczymy też na polskim parkiecie - komentuje Rafał Sadoch. Jeśli Amerykanie i Chińczycy do końca lutego się dogadają, to wzrosty na GPW powinny być kontynuowane. Jeśli spełni się czarny scenariusz i porozumienia nie będzie, to możemy się spodziewać wzrostu awersji do ryzyka i słabszych wyników warszawskiego parkietu.

Na wczorajszej sesji główny indeks zanotował spadek i zamknął tydzień na poziomie 2398 punktów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej