Rząd przyjął projekt reformy emerytalnej

Rząd przyjął ostateczny kształt projektów ustaw, których efektem będzie podwyższenie wieku emerytalnego i ograniczenie przywilejów służb mundurowych.

2012-04-20, 15:41

Rząd przyjął projekt reformy emerytalnej
Polacy najkrócej w Europie cieszą się emeryturą. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Donald Tusk na konferencji po Radzie Ministrów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na konferencji po posiedzeniu rządu Donald Tusk mówił, że zdaje sobie sprawę, iż te trudne reformy budzą sprzeciw części społeczeństwa. Dodał, że przepisom, podwyższającym wiek emerytalny, będzie towarzyszył system osłon. Są to między innymi częściowe emerytury. Uprawnienie do nich będzie wcześniej przysługiwało kobietom - mówił premier. Donald Tusk dodał, że wprowadzono ustawowe zobowiązanie, by co cztery lata sprawdzać, jak działa ustawa i wprowadzać ewentualne poprawki.

Konsultacje nad zmianami w systemie emerytalnym trwały miesiąc. Na ten temat dyskutowali koalicjanci, którzy ustalili, że będzie możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury częściowe. Kobiety w wieku 62 i po przepracowaniu 35 lat, mężczyźni po ukończeniu 65 i po przepracowaniu 40 lat. Świadczenie będzie wynosiło połowę wypracowanej emerytury. Przeciwne zmianom są partie opozycyjne i związki zawodowe. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wiele razy deklarowali, że zrezygnują w podwyższenia wieku emerytalnego. Związki zawodowe domagają się referendum w tej sprawie. Wniosek Solidarności przepadł w sejmowym głosowaniu. Podpisy pod swoim wnioskiem zbiera SLD i OPZZ.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej