X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program 500 + dla niesamodzielnych cieszy się ogromnym poparciem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:00
Każdy, kto spotkał się z sytuacją braku możliwości samodzielnego życia wie, że to ogromny problem, że opieka i rehabilitacja jest bardzo kosztowna. I pewnie każdy chciałby, żeby te rodziny otrzymywały tyle pieniędzy, ile jest konieczne. Jednak z drugiej strony możliwości budżetu są określone – mówił ekonomista Marek Zuber gość programu Rządy Pieniądza.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lucky Business/ Shutterstock

Sytuacja niepełnosprawnych, ich wsparcie ze strony państwa oraz wpływ płacy minimalnej na relacje między starszymi i młodszymi pracownikami – zdominowała dyskusję Rządów Pieniądza na antenie PolskiegoRadia24. Gośćmi audycji byli: ekonomista Marek Zuber oraz Paweł Cymcyk - Prezes Związku Maklerów i Doradców.

Warunek poprawy egzystencji

Z programu społecznego dla osób niesamodzielnych PiS skorzysta około 800 tys. osób. Już w pierwszych dniach składania wniosków w formie papierowej trafiło ich do ZUS ponad 80 tys. i liczba ta stale rosła. Prawo do tego świadczenia mają również seniorzy, pod warunkiem, że posiadają zaświadczenie o pierwszym stopniu niepełnosprawności, a wysokość ich świadczenia emerytalno-rentowego nie przekracza 1100 zł albo 1600 zł, z tym że między kwotą 100 zł a 1600 zł obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to zmniejszanie się świadczenia proporcjonalne. I tak, mający emeryturę np. w kwocie 1300 zł, dostanie 300 zł świadczenia uzupełniającego. Jeżeli emerytura wynosi np. 1500 zł będzie to 100 zł.  

Poza wsparciem finansowym działają także inne polityki społeczne państwa mające pomóc osobom niesamodzielnym i ich rodzinom. Są to m.in.: rehabilitacja bez kolejek, nieodpłatne środki higieniczne, warsztaty terapii zajęciowej, czy tzw. opieka wytchnieniowa, pozwalająca opiekunom osób niesamodzielnych na załatwienie pilnych spraw, a być może także na jakiś rodzaj aktywności zawodowej. Propozycji jest oczywiście więcej. M.in. do kwestii aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych odniósł się Paweł Cymcyk. Dziś w Polsce wynosi ona 28 proc. Europejska średnia przekracza 40 proc. Liczba nawet Zakładów Pracy Chronionej spadła poniżej tysiąca.

- Element bezpośrednio związany z podejmowaniem pracy jest najbardziej przyszłościowy. Samo wręczenie gotówki, to jak wręczenie symbolicznej ryby. Wędka, czyli możliwość podjęcia pracy w zależności do stopnia niepełnosprawności, jest największą wartością na przyszłość. Pozwala też uniknąć społecznego wykluczenia – argumentował gość audycji.

Jaka płaca minimalna

Innym poruszonym w Rządach Pieniądza tematem była zapowiedziana przez PiS krocząca podwyżka płacy minimalnej: od 2600 zł brutto w 2020 r. do 4 tys. zł brutto od 2024 r. Kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła podczas ostatniej konwencji wyborczej, o możliwym konflikcie między starszymi i młodymi pracownikami. Podawała przykład, że młody dostanie 4 tys. zł na początku pracy, a straszy będzie zarabiał 4500 zł, mimo że pracuje 30 lat i ma znacznie większe doświadczenie i umiejętności. Przestrzegała też, że pracodawca może chcieć mu obniżyć wynagrodzenie do minimalnych 4 tys. zł, bo nie będzie w stanie nikomu płacić więcej niż ustawowe minimum.

- Nie wydaje mi się, żeby pracodawcy musieli obniżać komuś pensję, szczególnie że mówimy o płacy za kilka lat, a wtedy sytuacja może się zmienić. Chociaż zatrudnianie młodych osób przy tak wysokim wynagrodzeniu może być w niektórych branżach wyzwaniem, bo osoby te nie wytworzą odpowiednio dużo wartości dodanej. To oznacza, że osoby starsze musiałyby pracować więcej, żeby „dopracować” na te młodsze – oceniał Paweł Cymcyk.

Natomiast w opinii Marka Zubera, starsi i bardziej doświadczeni pracownicy, będą oczekiwali istotnych podwyżek, jeżeli młodzi mieliby dostać 4 tys. zł.

- Sprawa płacy minimalnej nie dotyczy tylko 1,5 mln pracowników, jak słyszymy, ale zdecydowanej ich większości bo jeżeli w sposób radykalny nie zmieni się na niekorzyść sytuacja na rynku pracy, to ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że ten dłużej pracujący będzie chciał zarabiać dużo więcej niż ten, kto dopiero pracę rozpoczyna – przekonywał gość Rządów Pieniądza.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW