more_horiz
Gospodarka

Goście programu Rządy Pieniądza: czujemy niedosyt w sprawie Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:59
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozy wzrostu dla Polski z 3,8 proc. do 4 proc. Jednocześnie wskazał na rozpoczynający się okres spowolnienia gospodarczego, a być może recesji w globalnej gospodarce. Tym, co Polsce ma pozwolić przejść przez ten okres bez większych strat są transfery społeczne przekładające się na zwiększoną konsumpcję wewnętrzną. To według MFW będzie  wpływało na wzrost inflacji  do ok. 3,5 proc. w przyszłym roku. To były jedne z głównych tematów poruszanych przez gości  czwartkowych Rządów Pieniądza. Eksperci ocenili również wyrok w sprawie afery Amber Gold, który ich zdaniem choć wskazuje sprawców, to jednak tworzy brak poczucia sprawiedliwości wśród poszkodowanych obywateli.
Audio
Jeden z oddziałów Amber Gold
Jeden z oddziałów Amber GoldFoto: PAP/Rafał Guz

- Te prognozy nie są niczym nowym. Zarówno informacje dotyczące spowolnienia gospodarczego, jak i niebezpieczeństwa inflacyjnego, pojawiają w kontekście polskiego budżetu już od dłuższego czasu. Projekt zrównoważonego budżetu i dość konserwatywne podejście rządu i do budowania budżetu państwa (…) powodują, że możemy jednak być spokojni – powiedział Maciej Wośko – redaktor naczelny Gazety Bankowej.

- Być może naiwnie ale sądzę, że uda się Polsce wyrwać z klasycznego trendu góra-dół, że ekstraordynaryjne wydarzenie w gospodarce, programy społecznego niespotykane dotychczas w gospodarce, mogą zmienić tę sytuację – mówił gość audycji.

Zdaniem ekonomisty dr Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, presja inflacyjna jest oczywista, bo motorem najsilniej napędzającym naszą gospodarkę jest teraz konsumpcja. Do tego dochodzi konieczność ponoszenia przez państwo i państwowe spółki energetyczne ogromnych kosztów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, co przekłada się na rosnące ceny towarów i usług.

Złoty amortyzuje wojny handlowe

- Nie możemy powiedzieć, że grozi nam jakaś galopująca inflacja, ale jej wzrost na naszych kieszeniach pewnie się odbije, choć będziemy zarabiać więcej – zaznaczył gość Marian Szołucha. Dodał, że wyrywamy się nie tylko z prawidłowości cykli koniunkturalnych, ale także z uzależnienia naszej gospodarki od koniunktury zagranicznej co miało miejsce od początku lat 90-ych.

- Jeśli weryfikacjom co do sytuacji gospodarczej in plus dla Polski towarzyszy weryfikacja in minus dla innych gospodarek, to znaczy, że w coraz większym stopniu nasz rozwój opieramy na wewnętrznych czynnikach, na własnej sile, a nie tylko na zagranicy. A przyczyną tego, że udało nam się względnie suchą stopą pokonać poprzedni kryzys była waluta narodowa w postaci złotego i jego płynny kurs walutowy. Stworzył on poduszkę, która zamortyzowała skutki kryzysu finansowego z roku 2008. Inne czynniki to konserwatyzm jeżeli chodzi o instrumenty, jakie były na naszym rynku dostępne oraz obniżenie w 2006 r. składki zdrowotnej, czyli redukcja klina podatkowego - powiedział ekspert Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

- Ważne jest też to, że po raz pierwszy od lat 90-tych udało się obecnemu rządowi stworzyć program gospodarczy wyrywający się z 4-letniej kadencyjności politycznej. PiS zaproponowało Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, której realizację obserwujemy, czy ostatnio polski model państwa dobrobytu rozpisany na 12 lat. Uciekamy zatem od standardowego podziału, że co 4 lata rząd musi powalczyć o wyborców i do tego dostosowuje swoje programy gospodarcze – podkreślił Maciej Wośko.

Gdzie są pieniądze poszkodowanych przez Amber Gold ?

Goście audycji rozmawiali również o wyroku ws. Amber Gold. Gdański sąd wymierzył jego prezesowi Marcinowi P. 15 lat pozbawienia wolności, a jego żonie 12,5 roku. Do tego nałożono na nich kary finansowe, w tym dziesięcioletni zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Ale jak mówił red. Maciej Wośko, czuje po tym wyroku niedosyt. - Gdyby dziś zapytać przedstawicieli 19 tys. osób, którzy powierzyły Amber Gold oszczędności niejednokrotnie całego swojego życia, to na pewno powiedzieliby że ich poczucie sprawiedliwości zostało nadszarpnięte – powiedział szef Gazety Bankowej.

Dodał, że z 15 lat więzienia wymierzonych przez sąd Marcinowi P., aż siedem lat były prezes Amber Gold już odsiedział w areszcie. Przypomniał też, że pieniądze, których wciąż nie odnaleziono, spokojnie czekają na Marcina P.  A to jest wyraźny, czytelny sygnał dla innych oszustów, że nie muszą obawiać się zbyt dotkliwej kary lub konfiskaty zagrabionych pieniędzy.

Gość Rządów Pieniądza zauważył też, że architekci dziwnych pomysłów finansowych wracali już po latach więzienia i mogli udawać normalnych biznesmenów bez żadnych zarzutów, bo przecież kary już odbyli. To też narusza zwykłe poczucie sprawiedliwości.

- Kara jest i tak wysoka i odstraszająca, ale i tak czuję niedosyt przede wszystkim z powodu braku wiedzy gdzie podziały się pieniądze powierzone przez Polaków Amber Gold. Nie wiadomo też gdzie są mocodawcy Marcina P, który występował w roli słupa. Nie mamy nawet cienia poszlaki, kierunku na ten temat – mówił w programie dr Marian Szołucha.

Maciej Wośko zauważył, że wyrok nie jest końcem samej afery Amber Gold. Procesy w tej sprawie będą zapewne prowadzone przez kolejne lata, bo prokuratura szuka sposobu na to, żeby  urzędnicy, którzy doprowadzili do sytuacji, o której Marcin P. mówił, że stworzyli "parasol ochronny państwa", ponieśli wreszcie za to odpowiedzialność.

- Straty z tytułu afery Amber Gold są znacznie większe niż pond 800 mln zł i tysiące poszkodowanych. Ta afera podminowała zaufanie milionów Polaków do rynku finansowego i tworzących go uczciwych firm. Teraz Polacy boją się powierzać swoje oszczędności profesjonalnym firmom – zaznaczył Marian Szołucha.

Maciej Wośko wskazał, że przyczyną tego lęku i niewiedzy jest brak edukacji finansowej Polaków, co jest efektem wieloletnich zaniedbań.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW