Renta hipoteczna za mieszkanie: Polacy się boją i czekają na gwarancje

2014-03-13, 14:40

Renta hipoteczna za mieszkanie: Polacy się boją i czekają na gwarancje
Na nowe przepisy dotyczące renty dożywotniej za mieszkanie czeka ponoć tysiące seniorów.Foto: Glowimages.com

Rząd na przyszłotygodniowym posiedzeniu może zając się przepisami dotyczącymi renty dożywotniej, ustaliło Polskie Radio. Fundusze hipoteczne na to liczą, bo w kolejce czekają tysiące potencjalnych klientów. Wstrzymują się z decyzją właśnie z powodu braku regulacji

Posłuchaj

Główną barierą rozwoju rynku świadczeń renty dożywotniej w zamian za mieszkanie jest właśnie brak przepisów - diagnozuje Agnieszka Wawrzeniuk /Krzysztof Rzyman, PR24/
+
Dodaj do playlisty

Projekt przepisów dotyczących renty dożywotniej jest już praktycznie gotowy. W przyszłym tygodniu może się nim zająć rząd. - Byłaby to dobra wiadomość dla branży, bo główną barierą rozwoju rynku świadczeń renty dożywotniej w zamian za mieszkanie jest właśnie brak przepisów - diagnozuje Agnieszka Wawrzeniuk - Zając, wiceprezes Funduszu Hipotecznego Familia.

Eksperci odradzają rentę z powodu… braku przepisów

Do tej pory polscy seniorzy podpisali zaledwie kilkaset takich umów. To mało, choć jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, potencjalni klienci nie zdążyli się jeszcze zapoznać z tym produktem. Renty dożywotnie oferowane są w Polsce od 4 lat. - I jest wiele osób, które czekają właśnie na ustawę - dodaje. Mowa jest o tysiącach potencjalnych klientów

Ustawa daje ważne gwarancje dla seniora

Ustawa, której założenia przyjęto w październiku ubiegłego roku, wprowadzi ważne zabezpieczenia dla seniorów. Po pierwsze wymóg kapitałowy dla firm, które będą oferowały tego typu produkty. Minimum to 2 miliony euro. Emerytów chroniłyby również: hipoteka umowna, dożywotnie użytkowanie oraz poddanie się przez firmę egzekucji. - Te trzy elementy gwarantują bezpieczeństwo dla seniora na wypadek niewypłacenia świadczenia, czy upadłości firmy - mówi gość Polskiego Radia 24.

Już teraz emeryt-rencista hipoteczny jest dobrze chroniony

Nawet bez specjalnych regulacji emeryci są już odpowiednia chronieni, uważa Agnieszka Wawrzeniuk-Zając. Odnosi się tym samym do ostrzeżeń ekspertów, którzy radzą nie korzystać z produktów oferowanych przez fundusze hipotecznego do czasu, gdy zostaną uchwalone odpowiednie przepisy.

Świadczenie hipoteczne uzależnione jest od wieku

Kolejnym mitem ma być wysokość wypłacanych świadczeń. - Renta jest wyliczana w oparciu o wartość rynkową nieruchomości i wiek klienta.  Uwalnianych jest ok. 60-80 proc. wartości nieruchomości - tłumaczy.

Ale już wysokość świadczenia uzależniona jest od wieku. Inne pieniądze otrzyma 60-latek, inne osoba w wieku 80 lat.

Bankowcy przygotowują konkurencyjny produkt

Renta dożywotnia to świadczenie, które senior oddaje w zamian za prawo do mieszkania, czy domu. Może być atrakcyjną ofertą dla osób otrzymujących najniższe świadczenia, czy nie mających komu przekazać nieruchomości w spadku. A obok przepisów o rencie dożywotniej rząd pracuje także nad ustawą regulującą udzielanie odwróconych kredytów hipotecznych.

To podobne produkty. Ale odwrócony kredyt będą mogły oferować jedynie banki. - Nie boimy się tej konkurencji. Nawet czekamy na uchwalenie tej ustawy - mówi Agnieszka Wawrzeniuk-Zając. I wyjaśnia różnice między rentą, a kredytem. Oferta bankowców dotyczyłaby wypłaty pieniędzy przez określony czas - 5,10 czy 15 lat. W przypadku renty chodzi o świadczenie dożywotnie.

Z drugiej strony w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego senior zachowuje prawo własności do lokalu. I to duża zaleta tego produktu podkreślają bankowcy.

UOKiK wytyka błędy

Ofercie funduszy hipotecznych przyjrzał się w ubiegłym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK zbadał 37 wzorców umów o rentę dożywotnią, z czego zakwestionowano 17 wzorców, stosowanych przez 5 przedsiębiorców. Zastrzeżenia dotyczyły między innymi wymagania zgody firmy oferującej rentę na zamieszkanie w lokalu członków najbliższej rodziny osoby zbywającej nieruchomość.

Wątpliwości wzbudziło też nakładanie na konsumentów uciążliwych obowiązków, takich jak obciążanie ich kosztami poważnych napraw mieszkania lub domu. Poza tym jedna za spółek nakazywała informowanie jej o zebraniach wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, o czym jako właściciel nieruchomości sama powinna wiedzieć.

Krzysztof Rzyman

Polecane

Wróć do strony głównej