Polska staje się europejskim centrum wyłudzeń VAT

- Szacuje się, że straty na wyłudzeniach i oszustwach VAT dokonywanych przez grupy przestępcze wynoszą od 30 do ponad 50 mld zł – mówił w Polskim Radiu 24 Jak Tokarski z PwC. Co najgorsze, proceder nabiera rozpędu i Polska staje się powoli europejskim centrum tego rodzaju przestępczości.

2014-05-15, 19:53

Polska staje się europejskim centrum wyłudzeń VAT
Skarb Państwa traci miliardy złotych na wyłudzeniach VAT.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Polska gospodarka traci miliardy złotych na oszustwach związanych z VAT. jak temu zapobiegać mówi Jak Tokarski z PwC. /Dariusz Kwiatkowski, PR24/
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi ekspert, jeszcze kilka lat temu polskie władze skarbowe twierdziły, że wyłudzenia VAT nie są problemem w naszym kraju. Teraz skala oszustw z tym związanych stawia Polskę na czele listy krajów zagrożonych tą przestępczością.

Kilkanaście wielkich grup przestępczych żyje w Polsce z wyłudzeń VAT

Jak podaje CBŚ, w Polsce na  ok. 50 zorganizowanych grup przestępczych, kilkanaście specjalizuje się w wyłudzeniach VAT. - Tak duża skala wynika z małego ryzyka poniesienia dotkliwej kary oraz dużej opłacalności tego procederu – mówi ekspert.

Gdyby poradzono sobie z tym problemem, można  by zasypać cały deficyt budżetowy – mówi Tokarski.

Starty poszczególnych działów gospodarki są różne – branża paliwowa ocenia uszczuplenia na 6 mld zł i one cały czas rosną.

REKLAMA

Ścigać przestępców, nie przedsiębiorców

Pytany, jak Państwo powinno radzić sobie z tym zjawiskiem podkreśla, że administracja  podatkowa powinna zintensyfikować swoje działania, w tym udoskonalić współpracę z innymi kompetentnymi służbami i organami.

-  Największe znaczenie ma ściganie osób stojących za tym procederem, a nie tylko  przedsiębiorców, którzy padli ofiara tego typu przestępstw – mówi Tokarski.

Przypomina, że Sejm pracuje obecnie nad prezydenckim projektem zmian w działalności sądów administracyjnych, zajmujących się podatkami. Podkreśla, że modyfikacje przepisów są konieczne, choćby dlatego, że obecna ustawa została uchwalona 10 lat temu. Potrzebne jest między innymi uproszczenie obowiązujących procedur, w tym obejmujących interpretacje podatkowe.

Ministerstwo Gospodarki przekazało przedsiębiorcom  do konsultacji  propozycje dotyczące nowej ordynacji  podatkowej. Nie tylko ten resort tym się zajął, dlatego, zdaniem Jana Tokarskiego, potrzebne jest tu większe współdziałanie w ramach struktur rządowych.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej