W niedzielę 8 czerwca sklepy będą zamknięte. Są Zielone Świątki

Amatorzy niedzielnych zakupów muszą zmienić plany. 8 czerwca wszystkie galerie handlowe będą zamknięte. W najbliższą niedzielę bowiem przypada Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwane Zielone Świątki.

2014-06-06, 17:17

W niedzielę 8 czerwca sklepy będą zamknięte. Są Zielone Świątki
. Foto: East News/Glow Images

Posłuchaj

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska (IAR): zgodnie z prawem, w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zgodnie z prawem w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W związku z tym super-, hiper-markety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników, powinny być nieczynne.

Małe sklepiki osiedlowe

W czasie świąt mogą być natomiast otwarte małe sklepiki osiedlowe. Za ladą nie mogą jednak stanąć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a jedynie właściciele takich sklepów. - Także osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne  - podkreśla Danuta Rutkowska.

Grzywny nawet do 30 tys. zł

Rzeczniczka zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem odrębnej umowy cywilnoprawnej na pracę w święta, jeśli zakres obowiązków jest identyczny z obowiązkami wykonywanymi w ramach etatu. Jest to wykroczenie karane grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.
Rzeczniczka PIP podkreśla, że kontrole wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.
IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej