Skarga na dyrektywę tytoniową: jest kłótnia w rządzie. Rozstrzygnie Tusk

Zapowiadana od dawna skarga polskiego rządu na dyrektywę tytoniową UE, zakazującą produkcji papierosów smakowych, a w przyszłości mentolowych, wcale nie jest taka pewna. O jej wniesieniu zdecyduje premier, który wcześniej musi rozstrzygnąć spór między resortem gospodarki a zdrowia.

2014-06-30, 18:29

Skarga na dyrektywę tytoniową: jest kłótnia w rządzie. Rozstrzygnie Tusk

- W sprawie skargi do ETS na dyrektywę tytoniową będzie potrzebny arbitraż premiera, który rozstrzygnie spór w tej kwestii między resortem gospodarki a ministerstwem zdrowia - powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Trwa ostry spór resortu gospodarki z ministerstwem zdrowia

- Skarga jest przygotowana – poinformował wiceminister. Tyle, że trwa ostry spór między resortem zdrowia a gospodarki. Nietrudno się domyśleć, że premier będzie musiał rozstrzygnąć przy podejmowaniu decyzji o wniesieniu skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czy poprzeć racje ekonomiczne, czy też zdrowotne, związane ze szkodliwością palenia.

Premier musi szybko podjąć decyzję, bo termin na wniesienie skargi mija z końcem lipca tego roku.

Lobby tytoniowe ma swoje argumenty

Lobby tytoniowe tymczasem argumentuje, że Polska jest trzecim na świecie eksporterem w branży tytoniowej - za granicę trafia 70 proc. polskiej produkcji. Poza tym przemysł tytoniowy odpowiada za ok. 8 proc. przychodów budżetu z tytułu VAT i akcyzy, ponad 6 tys. osób pracuje w zakładach produkcyjnych, 60 tys. przy uprawie tytoniu w 14,5 tys. gospodarstw, a ok. 500 tys. w handlu hurtowym i detalicznym.

REKLAMA

Według ministerstwa gospodarki, podstawą do zaskarżenia dyrektywy tytoniowej może być fakt, że dyrektywa narusza zasadę pomocniczości i proporcjonalności, a także prawa podstawowe.

Dyrektywa tytoniowa chroni zdrowie

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych. Jej przepisy są przede wszystkim niekorzystne dla naszych przedsiębiorców, ponieważ Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w Unii.
Zgodnie z dyrektywą, od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi; listę tych dodatków ma opracować Komisja Europejska.

Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 roku.
Zakazowi mentoli sprzeciwiała się Polska, która przoduje, jeśli chodzi o popularność wśród palaczy cienkich papierosów typu slim i mentoli.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej