Tego budulca u nas nie brakuje. Mimo to fabryki domów z drewna produkują głównie na eksport

Czy można w trzy miesiące postawić dom? Owszem, można – pod warunkiem, że będzie to dom drewniany. Mówili o tym goście radiowej Jedynki Mariusz Błasiak z Dyrekcji Generalne Lasów Państwowych i Marta Strębska z Banku Ochrony Środowiska. 

2017-11-08, 16:57

Tego budulca u nas nie brakuje. Mimo to fabryki domów z drewna produkują głównie na eksport
Ceny zachęcają, więc budownictwo drewniane powinno mieć w Polsce przyszłość, ale trzeba je bardziej spopularyzować. Foto: PIXABAY

Posłuchaj

Polskie domy z drewna robią furorę za granicą. Czy podbiją też polski rynek? Dyskutowano o tym na antenie radiowej Jedynki
+
Dodaj do playlisty

– Wykonanie takiego domu z prefabrykatów w fabryce trwa około 2,3 tygodni. Po przewiezieniu go na plac budowy, gdzie są już przygotowane płyty fundamentowe, postawienie domu trwa do 2 tygodni i mamy już tzw. stan surowy deweloperski – wyjaśnił Mariusz Błasiak z DGLP. Dodał, że w Polsce jest wystarczająca ilość drewna, by zaopatrzyć w nie także przemysł związany z budownictwem drewnianym. 

Nasze domy z drewna hitem za granicą, a w Polsce?

– W tej chwili może nie jest to widoczna w Polsce gałąź przemysłu przerabiającego drewno. To około 250 firm, które niestety produkują w większości na eksport, przede wszystkim do Skandynawii, Niemiec i Austrii, gdzie nasze firmy są bardzo dobrze widziane i wygrywają przetargi na budownictwo socjalne oraz bardziej ekskluzywne – powiedział Błasiak. Poinformował również, że klienci mogą korzystać ze standardowego, typowego i niedrogiego projektu, jak również z projektów droższych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Tańsze w budowie, tańsze w eksploatacji

Promocja budownictwa drewnianego polega też na tym – wyjaśnił gość programu – by były to też domy maksymalnie energooszczędne, a dom z drewna prawidłowo wykonany taki będzie. Nakłady np. na jego ogrzewanie są bowiem bez porównania mniejsze niż w przypadku domu zbudowanego w tradycyjny sposób. Do tego prefabrykowane technologie drewniane pozwalają na zastosowanie bardzo zaawansowanych technologii ogrzewczych – mówił przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

BOŚ wspiera budownictwo z drewna

Marta Strębska z Departamentu Zarządzania Sprzedażą Banku Ochrony Środowiska powiedziała, że cena drewnianego domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 250 tys. złotych. BOŚ, jako pierwszy bank przygotował ofertę kredytową dla osób, które są zainteresowane takimi domami. Niebawem powinna się także pojawić oferta wsparcia kredytowego dla branży deweloperskiej.

REKLAMA

Ścieżka kupna takiego domu – jak się dowiedzieliśmy – wygląda w ten sposób, że należy zwrócić się do jakiejś firmy budującej takie domy, która kieruje klienta do Banku Ochrony Środowiska, bo firmy takie współpracują z bankiem. Można też do BOŚ zgłosić się bezpośrednio po niezbędne informacje i dalej już cały proces inwestycyjny jest prowadzony "jak po sznurku".

Z telefonów słuchaczy po audycji wynika, że zainteresowanie drewnianym budownictwem jest duże. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły znalezienia dobrego wykonawcy oraz wsparcia finansowego dla takich projektów.

oprac. Adam Kaliński, NRG


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej