Aparthotele, czyli nowy hit na rynku nieruchomości
Możliwy zysk w skali roku nawet powyżej 6 proc. sprawia, że w Polsce rośnie w szybkim tempie rynek tzw. aparthoteli. Obecnie budowanych lub planowanych jest ponad 20 tego typu inwestycji z 2,5 tys. lokalami do wynajęcia.
2017-12-15, 10:42
Głównie pod wynajem. Deweloperzy wychodzą naprzeciw
Aparthotele powstają już nie tylko w nadbałtyckich czy górskich kurortach, ale i w największych polskich miastach, zwłaszcza w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie.
Odwiedzając np. targi mieszkaniowe, można też zauważyć coraz większą ofertę małych, choć drogich mieszkań, powstałych w całkowicie odnowionych starych kamienicach położonych w atrakcyjnych punktach miast. Deweloperzy sugerują wprost potencjalnym klientom, że takie lokale świetnie nadają się na krótkoterminowy wynajem – np. turystom. Choć nie są to typowe aparthotele, ale i ta oferta jest coraz popularniejsza.
Atrakcyjna inwestycja
Lokale takie kupują przeważnie osoby zamożne i inwestorzy indywidualni poszukujący atrakcyjnych zwrotów przy umiarkowanym ryzyku.
Jakub Nieckarz – prezes firmy deweloperskiej Property Value Investments – w analizie dotyczącej rynku aparthoteli zwraca uwagę, że to właśnie atrakcyjności nieruchomości na wynajem jako inwestycji napędza ten rynek.
REKLAMA
Trend ten wspiera – jak zauważa – rosnący ruch turystyczny, a wielu krajowych jak i zagranicznych turystów decyduje się na pokoje i apartamenty w aparthotelach zamiast tradycyjnych hoteli lub pensjonatów.
Ryzyko zawsze istnieje
Jak ocenia ekspert – właściciel lokalu może nim zarządzać we własnym zakresie albo przekazać obsługę wynajmu operatorowi – np. sieci hotelowej lub spółce celowej powołanej przez dewelopera.
Ocenia jednak, że jak każda inwestycja także i ta nie jest wolna od ryzyka, a "zakup nieruchomości na wynajem powinna poprzedzić ocena relacji ceny do standardu i lokalizacji lokalu".
Obecnie ceny lokali już gotowych do wynajmu w miastach wynoszą od 8,6 do ponad 20 tys. zł/netto za mkw.
REKLAMA
Akkal, NRG
REKLAMA