Kilkanaście osób zameldowanych w jednym mieszkaniu. Kraków stawia tamę wyłudzaczom tanich kart parkingowych

Kraków wprowadził nowe restrykcyjne regulacje w Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Zmiany mają ograniczyć przypadki nabywania abonamentów mieszkańca przez osoby do tego nieuprawnione.

2018-01-08, 14:53

Kilkanaście osób zameldowanych w jednym mieszkaniu. Kraków stawia tamę wyłudzaczom tanich kart parkingowych
Aby wykupić w Krakowie parkingowy abonament mieszkańca trzeba będzie mieć w dowodzie rejestracyjnym auta wpisany adres zameldowania w tym mieście.Foto: PIXABAY

Według szacunków krakowskich władz ok. 5,5 tys. abonamentów mieszkańca posiadają osoby, które nie mieszkają na obszarze ktrakowskiej Strefy Płatnego Parkowania.

Liberalne przepisy do likwidacji

Jak powiedział Piotr Kącki z zarządu Miejskiej Infrastruktury, spółki odpowiedzialnej za zarządzanie SPP, osoby te wykorzystywały liberalne regulacje, by korzystać z bardzo niskiej ceny abonamentu należnego tylko mieszkańcom obszarów objętych obowiązkiem wnoszenia opłaty za parkowanie pojazdu.

Zdarzało się np., że w jednym mieszkaniu w centrum miasta było zameldowanych po kilkanaście osób i każda z nich pobierała abonament na swoje auto. Podpisywano też umowy użyczenia samochodu, co dawało możliwość uzyskania kilku abonamentów na jeden pojazd.

Bez abonamentów na okaziciela

Teraz tanie abonamenty mieszkańca są wydawane wyłącznie faktycznym mieszkańcom strefy, którzy kupili samochód – są jego właścicielami/współwłaścicielami lub mają prawo do pojazdu w oparciu o leasing albo umowę kredytową. Zlikwidowane zostały abonamenty na okaziciela.

REKLAMA

Adres w dowodzie rejestracyjnym zgodny z adresem zameldowania

Aby kupić abonament mieszkańca trzeba będzie mieć w dowodzie rejestracyjnym wpisany adres zameldowania w Krakowie, w danej strefie i okazać w biurze strefy parkowania pierwszą stronę zeznania podatkowego lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o płaceniu podatków w Krakowie. Dodatkowo jedna osoba będzie mogła wykupić tylko jeden taki abonament, co ma uniemożliwić użyczanie aut.

"W przypadku posiadania samochodu na własność wnioskodawca powinien okazać dowód rejestracyjny pojazdu z adresem zamieszkania właściciela lub współwłaściciela zgodnym z adresem zameldowania. Samochody użyczone czy służbowe nie będą mogły otrzymać abonamentu tego typu" – wyjaśnił Kącki.

Urząd Miasta Krakowa, ak, NRG


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej