"Przez pierwsze miesiące fiskus będzie łagodniej traktował błędy podatników". Do administracji skarbowej trafiło ponad 90 procent wszystkich Jednolitych Plików Kontrolnych
Ponad 1 milion 700 tysięcy Jednolitych Plików Kontrolnych przesłali fiskusowi polscy przedsiębiorcy. JPK to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży przedsiębiorcy, która ma pomóc w lepszej ściągalności podatku.
2018-02-27, 10:26
Posłuchaj
Wiceminister finansów Paweł Cybulski szacował, że do Krajowej Administracji Skarbowej trafiło ponad 90 procent wszystkich plików. Według ostatnich danych resortu finansów w ustawowym terminie JPK złożyło 93-95 proc. firm.
Błędy podatników na razie traktowane łagodnie
Wiceminister Cybulski poinformował, że około 1 miliona 400 tysięcy podatników ma tak zwane urzędowe poświadczenie odbioru. Jak wyjaśnił przedsiębiorcy, którzy spóźnili się z wysłaniem pliku, mają możliwość jego złożenia. Firmy mogą skorzystać z instytucji tak zwanego czynnego żalu. Wciąż mogą korzystać z pomocy pracowników urzędów skarbowych. Wiceminister zapowiedział, że przez pierwsze miesiące fiskus będzie łagodniej traktował błędy podatników.
Uszczelnienie VAT
Zebrane pliki pomogą fiskusowi w skuteczniejszym typowaniu firm do kontroli. Ewidencja najmniejszych firm, zdaniem wiceministra Cybulskiego, pozwoli na skuteczne sprawdzanie VAT-u.
REKLAMA
Wiceminister Cybulski szacuje, że około 5 do 7 procent przedsiębiorców nie dostarczy plików. Już wcześniej obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych miały średnie i większe firmy. Resort finansów spodziewa się, że podatnicy prześlą około 1,5 miliona plików za styczeń.
Ważny etap reformy podatków
Minister finansów Teresa Czerwińska podziękowała przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie.
"To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego. Analiza przesłanych plików przyczyni się zarówno do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli, zapewnienia uczciwej konkurencji jak i dalszego uszczelnienia w zakresie VAT. Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami" – skomentowała minister finansów.
REKLAMA
IAR, ak, NRG
REKLAMA