Sekret idealnego jajka. Polska w czołówce producentów
Jak wynika z wyliczeń GUS-u - spożycie jajek na jednego mieszkańca w Polsce wyniosło w 2016 roku 145 sztuk, a Polska od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce producentów jaj w Unii Europejskiej.
2018-03-30, 12:57
Z zestawienia statystycznego wynika, że spożycie jajek w Polsce spada. Np. w 2005 roku na jednego Polaka wynosiło ono 215 sztuk.
Najwięcej kurzych jajek produkuje się w Wielkopolsce i na Mazowszu - odpowiednio 35,8 proc. oraz 17,6 proc. całej krajowej produkcji.
W lutym tego roku - jak podaje GUS - przeciętna cena kurzych jaj według cen targowiskowych wyniosła 0,82 zł za sztukę. W zeszłym roku cena targowiskowa wynosiła 0,71 złotego za jajko i była o 4 grosze wyższa niż w roku poprzednim, czyli w 2016.
REKLAMA
Ogółem w 2016 roku (nie ma jeszcze danych za cały poprzedni rok) produkcja kurzych jaj w Polsce wyniosła 10,59 mld sztuk.
Przeciętna liczba jaj od jednej kury nioski w roku 2017 - to 223 sztuki.
Polska w czołówce
Polska od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce producentów jaj w Unii Europejskiej.
"Kolor skorupki nie ma wpływu na jakość jaja, a zależy wyłącznie od rodzaju kur. Natomiast barwa żółtka to wyłącznie kwestia żywienia i sposobu chowu; intensywna barwa zależy m.in. od obecności kukurydzy lub śruty w diecie" - wskazał ekspert Michał Szafryna.
Mitem jest, że jakość jajek zależy wyłącznie od systemu chowu. Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego udowodnili, że to nie chów przesądza o składzie i smakowitości polskich jaj. Za ich smak i jakość odpowiada przede wszystkim pasza, którą są karmione. Zależy od niej również masa jaja - zaznaczył ekspert.
REKLAMA
Jajo idealne
"Sekret idealnego jajka tkwi w rodzaju i ilości spożywanej przez kury paszy. Nioski, mają znacznie większe zapotrzebowanie na składniki mineralne, szczególnie na wapń. Dlatego pasza musi być dostosowana do wieku kury oraz zbilansowana pod względem białka, aminokwasów, energii metabolicznej, jak i potrzebnych witamin: A, E, B2, B6, kwasów foliowego oraz pantotenowego" - wyjaśnił Paweł Michalski z firmy De Heus, która produkuje pasze.
Jego zdaniem żywienie to jednak nie wszystko. Równie ważna jest troska o dobrostan zwierząt. To od zapewnienia im odpowiednich warunków zależy wysoka jakość produktu końcowego oraz wyniki produkcyjne.
Po czym poznać dobre jajka? Z perspektywy konsumenta ważne są takie czynniki, jak data przydatności do spożycia, system chowu kur oraz informacja o producencie. Termin przydatności to średnio 28 dni od momentu zapakowania.
Jaja na Wielkanoc
Przy zakupie jaj na wielkanocne śniadanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich pochodzenie oraz sposób przechowywania - koniecznie w obniżonej temperaturze. Kupując jaja z niesprawdzonych źródeł, ryzykujemy naszym zdrowiem – ostrzegł Michalski.
Jajo - to bomba witaminowa zawierająca witaminy A, E, D, B12 i K. Jaja to wciąż jedno z bogatszych źródeł białka. Ponadto zawierają potas, wapń i żelazo. Najwięcej wartości odżywczych ma jajko na miękko i w postaci lekko ściętej jajecznicy.
Wolimy żółte
Barwa żółtka to również wyłącznie kwestia żywienia i sposobu chowu. Konsumenci przeważnie wolą jajka o intensywnie żółtej barwie. Twierdzą, że zawierają one więcej witaminy A i są zdrowsze niż te z jaśniejszymi żółtkami. To błędne założenie. Intensywna barwa zależy m.in. od obecności kukurydzy lub śruty w diecie.
PAP, Akkal, NRG
REKLAMA