Gospodarcze potęgi zacieśniają współpracę. Merkel zadowolona z wizyty w Pekinie

Chiny i Niemcy mają zintensyfikować współpracę gospodarczą. To deklaracje, które padły podczas spotkań niemieckiej kanclerz z najważniejszymi politykami w Pekinie.

2018-05-25, 14:41

Gospodarcze potęgi zacieśniają współpracę. Merkel zadowolona z wizyty w Pekinie
Relacje gospodarcze między Chinami a Niemcami są bardzo dobre.Foto: PIXABAY

W Pekinie doszło do spotkań z prezydentem Xi Jinpingiem oraz premierem Li Keqiangiem, który zapowiedział stworzenie lepszej atmosfery inwestycyjnej dla niemieckich firm w Chinach.

Inwestorom w Chinach ma być łatwiej

„Zagwarantujemy prawa inwestycyjne niemieckich firm, zgodnie z chińskim prawem. Jeśli jednak niektóre prawa i regulacje nie spełniają oczekiwań niemieckich firm, będziemy dokonywać rozsądnych poprawek” - stwierdził szef chińskiego rządu. Angela Merkel wyraziła zadowolenie z deklaracji dotyczących praktycznych ułatwień.

Chiny otwierają rynek finansowy

„Jesteśmy zadowoleni w związku z otwarciem rynku finansowego oraz możliwością zwiększenia do ponad 50 proc. udziałów w spółkach joint-venture. Niemieckie firmy wykorzystają tę okazję” - stwierdziła niemiecka kanclerz. 

REKLAMA

Prawa człowieka

Na konferencji prasowej obydwu polityków padło pytanie o przebywającą w areszcie domowym żonę zmarłego niedawni laureata Pokojowego Nobla Liu Xiaobo. Premier Chin w odpowiedzi na nie oświadczył, że prawa człowieka zapisane są w chińskiej konstytucji.

Kanclerz Angela Merkel regularnie odwiedza Chiny, bo dla niemieckiej gospodarki chiński rynek jest jednym z najważniejszych.

Trump ostro krytykowany przez niemiecki biznes

Niemieckie media oraz eksperci nie mają wątpliwości, że zapowiadane przez Donalda Trumpa karne cła na importowane do USA auta wyjątkowo niekorzystnie odbiją się na niemieckiej branży motoryzacyjnej, dlatego wizyta kanclerz Merkel w Chinach była bardzo ważna dla niemieckich eksporterów.

Przedstawiciele niemieckiego przemysłu ostro krytykują amerykańskie plany wprowadzenia ceł importowych.

REKLAMA

Nowa niemiecka strategia dla motobranży 

Przewodniczący Niemieckiego Związku Handlowego Holger Bingmann krytykując amerykańskie plany, jest zdania, że stracą na tym wszyscy. "Te cła zaszkodzą zarówno niemieckiej gospodarce, jak i amerykańskim konsumentom" - powiedział Bingmann.

Premier Bawarii Markus Soeder w reakcji na amerykańskie karne cła chce obniżyć podatki dla producentów niemieckich aut. "Karne cła zmuszą nas do wprowadzenia nowej strategii dla przemysłu motoryzacyjnego" - powiedział Soeder, dodając, że niemiecki przemysł motoryzacyjny potrzebuje sprawiedliwego i wolnego handlu.  

PAP, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej