Zużywamy mniej foliówek. Pomogła dodatkowa opłata

2018-06-05, 14:19

Zużywamy mniej foliówek. Pomogła dodatkowa opłata
Foliówki szybko stają się odpadami, które zanieczyszczają środowisko i jest je trudno usunąć.Foto: PIXABAY

Wprowadzenie od początku roku dodatkowej opłaty za torby foliowe spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym, mamy sygnały, że zużywamy ich mniej - ocenił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister był gościem debaty pt. "Rozwój gospodarczy a wyzwania środowiskowe związane z tworzywami sztucznymi". Organizatorem konferencji było Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Społeczne poparcie dla ograniczenia foliówek 

Szef resortu środowiska wskazał, że kwestia ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych jest istotnym wyzwaniem. Ograniczeniu tworzenia nowych odpadów, czy zwiększeniu recyklingu ma pomagać koncepcja gospodarki w obiegu zamkniętym. Obecnie jest ona negocjowana na forum Unii Europejskiej. Do 2020 r. musimy osiągnąć 50 proc. poziom odzysku i ponownego wykorzystania odpadów.

"Śmiało możemy stwierdzić, że wprowadzona od 1 stycznia 2018 r. opłata recyklingowa na lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego spotkała się z pozytywnym odbiorem i poparciem społeczeństwa. Mamy sporo sygnałów, że przepisy przynoszą zamierzony pozytywny efekt i zużywamy w Polsce mniej foliowych toreb" - powiedział podczas debaty minister.

Będą jeszcze wyższe opłaty?

Dodał, że "środowisko społeczne wręcz domaga się zwiększonych opłat, by całkowicie wyeliminować foliowe torby". Polacy zużywają ok. 11 mld plastikowych toreb rocznie - to od 250 do 300 toreb na mieszkańca. Dekadę temu na jednego Polaka przypadało blisko 500 foliówek rocznie.

Żywot foliówki jest bardzo krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie stają się one odpadem, który zanieczyszcza środowisko i który jest trudno usunąć. Dostają się one do zbiorników wodnych czy mórz, trafiają do układu pokarmowego zwierząt.

Według danych ONZ problem odpadów z tworzyw sztucznych jest bardzo istotny dla środowiska wodnego. Co roku do mórz i oceanów trafia 8 mln ton plastikowych śmieci.

PAP, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej